Plešatost není nemoc, ale trápí mnohé, proto japonské myšky - naháči s černými vlasy - jistě vzbudí naděje ve všech plešatých mužích, kteří budou další výsledky výzkumu bezpochyby netrpělivě sledovat. Dosud existovala jediná pomoc - autotransplantace vlastních vlasových kořínků z jiných částí hlavy.

Nová metoda využívá "zázračných" schopností kmenových buněk. Vědci použili kmenové buňky myší a lidské buňky plešatých mužů a podařilo se jim za pomoci růstových faktorů vypěstovat a namnožit folikuly, z nichž vlasy vyrůstají. Výzkumníci rovněž vymysleli postup, jak vlasy donutit, aby nejen rostly a vyvíjely se, jak mají, ale aby se také správně napřimovaly. Po vnesení namnožených folikulů do míst, kam si myši nedosáhnou, tedy na záda, začaly první vlasy rašit po dvou až pěti týdnech. Vypadaly a chovaly se jako přirozená pokrývka hlavy: procházely normálním růstovým cyklem, napojily se na svaly a nervy pod kůží a rostly tak, jak mají.

Takaši Tsuji z Tokijské univerzity, jehož studii zveřejnil časopis Nature Communication, je přesvědčen, že použitá technika a vynikající výsledky jsou velkým příslibem pro léčbu plešatosti. Je to poprvé, co se podařilo donutit k růstu lidské vlasové buňky. Vědci se však ještě musejí naučit pěstovat buňky po milionech, potřebných ke znovuzaplnění olysalé hlavy.

Znovu uvidět

Ztráta zraku je mnohem závažnější problém než ztráta vlasů. Proto jsou tak důležité výsledky druhé studie publikované rovněž v dubnu v prestižním časopise Nature.

Výzkum britských vědců dokázal, že použití kmenových buněk jako náhrady za poškozené buňky vede i k navrácení zraku. Zatím však pouze u myší s vrozenou noční slepotou, dědičnou chorobou části sítnice citlivé na světlo. Robin Ali z Londýnské univerzity se svým týmem dokázal nefunkční světločivné buňky nahradit za pomoci kmenových buněk třídenních myší. Implantované buňky převzaly funkci fotoreceptorů a napojily se na nervové spoje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.