Na dvě stě nezaměstnaných momentálně vypomáhá chomutovské radnici s nejrůznějšími pracemi od technických služeb až po údržbu fotbalového hřiště. Padesátitisícové město velmi pružně zareagovalo na změny veřejné služby pro lidi bez práce.

Velký zájem o angažování nezaměstnaných projevují také další obce v Česku. Služby, za něž dříve platily, totiž mohou mít od ledna bezplatně.

„Díky pomoci nezaměstnaných jsme výrazně ušetřili třeba při likvidaci černých skládek nebo při údržbě zeleně. Řádově jsou to statisíce ročně,“ počítá karvinský primátor Tomáš Hanzel. V celostátním měřítku tak obce oproti dřívějšku ušetří desítky milionů korun.

Po prvním čtvrtletí evidují krajské pobočky úřadu práce na 16 400 nezaměstnaných, kteří jsou připraveni se do veřejné služby zapojit. Téměř 13 tisíc z nich už veřejnou službu vykonává.

„Poptávka organizací po veřejné službě je ještě mnohem větší. Pro letošek máme v plánu zařadit na veřejnou službu 50 tisíc lidí,“ tvrdí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). V dubnu bylo v Česku bez práce celkem 497 322 lidí.

Nová pomocná místa pro nezaměstnané průběžně vznikají. „Připravujeme dalších dvacet pozic pro veřejnou službu ve školství. Půjde o asistenty pedagogů a pomocníky sociálních pracovníků v zařízení pro seniory a zdravotně postižené,“ popisuje Jan Mareš, primátor Chomutova, který bojuje s téměř čtrnáctiprocentní nezaměstnaností.

Novela zákona říká, že na veřejnou službu je možné poslat nezaměstnaného už po dvou měsících evidence na úřadu práce. Nezaměstnaný člověk navíc smí oproti dřívějším 20 hodinám měsíčně pracovat až 20 hodin týdně.

Kdo veřejnou službu odmítne, přijde o nárok na podporu. Změna se týká i lidí, kteří pobírají dávky.

Podle ministerstva by ale v žádném případě neměla veřejná služba nahrazovat regulérní pracovní místa. Proto legislativa od začátku omezuje dobu veřejné služby na tři měsíce.

Více si můžete přečíst v úterních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách