Senátor a expředseda lidovců Jiří Čunek musí zaplatit své bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80 000 korun za poškození pověsti a omluvit se za některé výroky vůči její osobě. Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci.

Z větší části potvrdil verdikt ostravského krajského soudu z loňského července, proti němuž se oba odvolali, rozšířil ale rozsah Čunkovy omluvy. Jeho právní zástupce ve středu řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Nevyloučila ho ani právní zástupkyně Urbanové.

Urbanová požadovala za údajné zničení pověsti deset milionů korun, omluvu i povinnost, aby se Čunek zdržel dalších vyjádření vůči její osobě. Čunek se domáhal zamítnutí žaloby.

"Paní Urbanové jsme přiznali větší rozsah omluvy, než jakou přiznal krajský soud. Potvrdili jsme i to, že se pan Čunek musí zdržet dalších výroků o tom, že paní Urbanová je lhářkou, a také jí má zaslat 80 000 korun jako morální odškodnění," sdělil mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Precedens ochrany osobnosti

"Rozsudek vnímáme jako posun v náš prospěch, omluva je pro mou klientku velmi důležitá. Mám dojem, že případ dostává další smysl v tom, že judikatura ve věci ochrany osobnosti se posune a bude jasnější, co je a co není přípustné. Zasloužil by si ale dovolání k Nejvyššímu soudu k preciznímu zodpovězení všech otázek do budoucna. Rozhodneme se o něm až na základě písemného vyhotovení rozsudku," uvedla právní zástupkyně Urbanové Klára Samková.

Mimořádného opravného prostředku hodlá určitě využít žalovaná strana. "Spokojeni s rozhodnutím určitě nejsme, s klientem budeme podávat dovolání," uvedl Čunkův právní zástupce Radek Závodný.

 

Je to hulvátství

Podle soudu Čunek některými tvrzení v médiích i zveřejněním osobní korespondence práva své bývalé podřízené poškodil. Za největší zásah soud označil označení Urbanové coby lhářky.

"Jiné výroky jsou na kraji slušnosti. Například tvrzení pronesená místopředsedou vlády na půdě parlamentu, že se Urbanová chovala jako prostitutka, je nevhodné, je to hulvátství. Některá vyjádření byla pouhými domněnkami žalovaného, jejichž cílem bylo Urbanovou dehonestovat," uvedl předseda senátu.

Spor navazuje na několik let starou kauzu údajné korupce, v níž prý Čunek jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmilionový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla tehdy právě Čunkova někdejší sekretářka Urbanová. Stíhání Čunka ale státní zástupce zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové obviněné z křivé výpovědi.

Urbanová pak podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti.

Související