Čínská vláda chystá podporu ekonomiky, aby zabránila jejímu dalšímu zpomalení. Soukromým firmám dá větší vliv na energetiku a další klíčová odvětví, v nichž se zatím angažují především státní podniky.

Jde zřejmě o největší podporu soukromého podnikání od roku 2001, kdy Čína vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO).

 

Čínští představitelé postupně zmírňují opatření, která přijali v minulých dvou letech, aby zbrzdili silný hospodářský rozmach. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě, tehdy jí ale hrozilo přehřátí a nárůst inflace. Růst cen, který vrcholil loni v létě, má Peking zatím pod kontrolou.

Slábne zahraniční i domácí poptávka

Někteří analytici upozorňují, že Peking musí postupovat rychleji, pokud chce předejít škodám. Poptávka ve světě totiž vázne a sestupnou tendenci v poslední době mají i výdaje čínských spotřebitelů.

Růst hrubého domácího produktu Číny v prvním čtvrtletí zpomalil na 8,1 procenta, což je nejméně za poslední více než tři roky. Podobně průmyslová výroba v dubnu rostla nejpomaleji od finanční krize v roce 2008. V zemi tak narůstá riziko zvýšení nezaměstnanosti, který by mohly provázet sociální nepokoje.

"Tlak na další zpomalení tempa růstu ekonomiky sílí," cituje agentura AP ze sdělení vydaného po zasedání vlády. Ve sdělení se uvádí, že Peking zachová stabilitu dosavadního hospodářského kurzu, slibuje ale také změny, které mají podpořit domácí poptávku.