Ani při absenci Davida Ratha není v budově poslanecké sněmovny nouze o dramatické situace a slovní půtky. Ve středu dokonce došlo ke strkanici. Krátká mela se strhla po jednání ústavně-právního výboru kvůli církevním restitucím.

Jejich kritici z řad veřejnosti chtěli poslance, kteří je podpořili, "zadržet" v místnosti. Nakonec zasáhla i sněmovní ochranka.

"Co jste odhlasovali, byl trestný čin. Jako občané jsme vás zadrželi," řekl zvýšeným hlasem poslancům muž, jenž se později představil jako Josef Hörl. Postavil se s dalšími kritiky do dveří a poslance hlasující pro návrh nechtěl "do příchodu policie" pustit ven.

Do strkanice se s nimi kvůli tomu dostal Pavel Staněk (ODS), který se snažil dostat na chodbu.

Předseda výboru a jeho stranický kolega Marek Benda potom pohrozil mužům, kteří si jednání výboru i následné události nahrávali na kameru, že je nechá vyvést.

Situaci následně uklidňoval příslušník ochranné služby; Hörla z místnosti vyvedl. Celá skupina sněmovní budovu opustila v doprovodu ochranky.

Církve musí dokázat vlastnictví

A proti čemu nespokojenci protestovali? Výbor prostřednictvím hlasů koalice doporučil poslancům schválit církevní restituce.

Poslanci zároveň podpořili změnu navrhovanou ODS, podle níž církve budou muset prokázat, že jim majetek patřil. Opoziční ČSSD neuspěla s návrhy, aby ze zákona vypadla finanční náhrada nebo aby mohl být církvím vracen jen majetek, který nejen vlastnily, ale také užívaly.

Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Stát by měl podle vládního návrhu vyplácet církvím po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Po přechodném období 17 let by přestal financovat chod církví.

Návrh ČSSD, aby církve musely vydávaný majetek nejen dříve vlastnit, ale i užívat, označila ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) za diskriminační. "Užívání majetku je právo, nikoli povinnost," poznamenala.

V praxi by to podle ní vedlo k omezení naturálních restitucí. "Jde o vybočení ze všech restitučních principů," zdůraznil předseda výboru Marek Benda (ODS).

Hrozba soudů

Pokud by byla vypuštěna finanční náhrada, církve by se podle koaličních zástupců soudily o další majetek. Naopak podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce vláda skutečně udělá 'historický počin'. "Další generace budou muset splácet desítky miliard," řekl.

Výbor nepřijal ani další návrh ČSSD, podle kterého by nebyl od daně z příjmu osvobozen první prodej restituovaného majetku. Komunisté neúspěšně navrhovali, aby výbor doporučil zamítnutí předlohy.