Protikorupční policie navrhla po osmi letech obžalovat uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset lidí. Dozorová státní zástupkyně obdržela od policie v pondělí návrh na podání obžaloby a materiál v současnosti studuje, řekla ve středu mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Irena Válová.

Podle dostupných informací případ souvisí s údajným zhruba třímiliardovým celním dluhem za dovoz ropných produktů a pokusem o podvod na státním podniku Čepro. V případě celního dluhu byl prý Krejčíř hlavou zločinného spolčení. Uprchlého podnikatele také pravděpodobně obvinili z přípravy vraždy celníka.

Policie i státní zastupitelství však odmítli komentovat právní kvalifikaci činu i to, čeho se případ týká. "Spisový materiál jsme začátkem týdne předali na VSZ v Praze s návrhem na podání obžaloby na celkem 11 obviněných osob," řekl ČTK mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Spis má podle něho 15 tisíc stran.

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5, kvůli němuž ho v roce 2002 policie zatkla a poprvé umístila do vazby. Údajně se podílel také na vytunelování firmy Technology Leasing. Oběma případy se nyní zabývají soudy.

 

Kauzu Technology Leasing má na stole odvolací pražský vrchní soud. Městský soud v Praze mu však předtím uložil nepravomocně osmiletý souhrnný trest. Kontroverzního podnikatele totiž již dříve vrchní soud v Olomouci pravomocně odsoudil za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Podnikatel se poté usídlil se na Seychelských ostrovech. Později odjel do Jihoafrické republiky (JAR).

Související