Tato on-line reportáž není přesným popisem událostí 27. května 1942. Vychází z prací několika českých historiků, které ale často musí pracovat s pouhými hypotézami.

Všichni účastníci operace Anthropoid a jejich spolupracovníci zemřeli během několika měsíců po atentátu. Historici proto mají k dispozici pouze německé dokumenty a nepřímá svědectví, která jsou často nespolehlivá a protichůdná.

Po válce si chtěl leckdo připsat zásluhy v odboji. "Čím více se válka vzdaluje, tím méně je hodnověrných svědectví," vysvětluje badatel Jaroslav Čvančara.

Nastiňujeme jednu z možností, jak mohl den atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vypadat. Sedmdesáté výročí atentátu připadá na neděli, kdy budeme atentát rekonstruovat na Twitteru (@ihned_zpravy, #atentat). Abyste získali představu, jak události onoho dne vypadaly, přinášíme vám tuto reportáž už v pátek.

Přehledný speciál k výročí atentátu na Reinharda Heydricha můžete sledovat ZDE.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.