Nejvyšší soud přerušil výkon trestu Romanu Smetanovi, jenž v Olomouci kreslil politikům na předvolebních reklamách tykadla. Na rozhodnutí o stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, tak Smetana počká na svobodě. Dosud si odpykával trest v olomoucké vazební věznici. "Nejvyšší soud vydal příkaz k okamžitému propuštění," řekl ČTK mluvčí soudu Petr Knötig.

Podle Knötiga nelze z rozhodnutí o přerušení trestu automaticky vyvozovat, že Nejvyšší soud nakonec rozhodne ve Smetanův prospěch a zruší odsuzující verdikt. Nelze to však vyloučit. "V takovém případě by se stal výkon trestu na podkladě tohoto rozhodnutí nepřípustným," uvedl mluvčí.

"Krátce před 13 hodinou jsme obdrželi příkaz k propuštění Romana Smetany. Po provedení zákonných procedur, jako je zdravotní prohlídka, byl propuštěn," řekla Markéta Zimová, tisková mluvčí olomoucké vazební věznice.

V případu uvěznění Romana Smetany se angažovala aktivistka a bývalá politička Táňa Fischerová, která byla i u jeho zatčení. "Já jsem moc ráda, čekala jsem jak dlouho jim to bude trvat, než ho pustí," řekla s radostí Fischerová.

Nadšení neskrývala ani Anna Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru. "My jsme byli iniciátory stížnosti pana ministra Jiřího Pospíšila. Jsem osobně velmi ráda, že pan Smetana je opět na svobodě. V současné době nepodnikáme žádné další kroky, věc je v rukou justice," řekla Šabatová.

Zprvu musel Smetana zaplatit pokutu 15 000 korun a nastoupit na nucené práce. Peníze zaplatil, ale nastoupit na 100 hodin práce odmítl. Z nich se rázem stalo 100 dní odnětí svobody. I tento trest odmítl vykonat a chvíli se před policií skrýval. Nakonec k němu přece jen nastoupil. Sám se udal policii 22. dubna na pražské odborářské demonstraci.

Smetanu s policisty na služebnu tehdy provázela skupina několika desítek lidí, kteří na policisty pokřikovali "Gestapo!" nebo "Janouška bráníte, Smetanu vězníte!", popsala situaci na místě reportérka IHNED.cz.

Podle předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové, která doprovázela Smetanu při zatčení, došlo u policejní služebny k menší roztržce. "Někteří lidé se domnívali, že tam byl buď tajný policista, nebo provokatér, který mluvil proti panu Smetanovi. Vůči němu se projevila silná nevole části lidí," řekla Šabatová.

Za tykadla ho udal kolega

Politikům přimalovával tykadla a připisoval slogany. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů však patřilo ODS, která se jako jediná rovněž u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 000 korun. Případ soudila manželka někdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera.

"Odmítám vykonat uložený trest obecně prospěšných prací, stejně tak odmítám, aby mi byl přeměněn na odnětí svobody. Jsem přesvědčen, že slušní a poctiví lidé do vězení nepatří," napsal Smetana v prohlášení Probační a mediační službě České republiky, která měla dohlížet na vykonání trestu.