Italské politické strany doufaly, že nadšení z Beppe Grilla odezní. Populární komik, který bouří proti zkorumpovanosti politiků a tvrdí, že by Itálie neměla splácet svůj dluh a opustit eurozónu, je však stále silnější.

Jeho Hnutí pěti hvězdiček otřásá italskou politikou. Poté, co v neděli drtivě vyhrálo komunální volby v Parmě a několika menších městech na severu země, informovala italská televize, že v celonárodních volebních preferencích dokonce předehnalo dříve vládnoucí stranu Lid svobody (Pdl) expremiéra Silvia Berlusconiho.

Podle průzkumu agentury Ipso má Grillovo uskupení podporu 18,5 procenta potenciálních voličů, zatímco Berlusconiho strana 17,2 procenta. První PD vede s 26,7 procenta. Hnutí pěti hvězdiček má tak obrovskou šanci stát se jednou z rozhodujících sil v parlamentních volbách v příštím roce.

"Dobyli jsme Parmu, náš Stalingrad, a teď potáhneme na Berlín," napsal Grillo na svůj blog v reakci na šedesátiprocentní zisk svého kandidáta Federica Pizzarittiho v Parmě. Narážel přitom na rozhodující Hitlerovu porážku ve druhé světové válce a na celostátní volby, které se budou v Itálii konat v příštím roce.

EU ano, euro ne

Grillo vydělává na nespokojenosti voličů s hospodářskou stagnací a úspornými škrty. Jeho rostoucí vliv v Itálii jen odráží úpadek zavedených stran napříč Evropou, k němuž během hospodářské krize dochází.

Čtyřiašedesátiletý komik zdůrazňuje, že jeho protestní hnutí není "strana". Volá po pročištění politiky a byznysu, využívání obnovitelných zdrojů energie a rozbití monopolů a privilegií.

V reakci na Berlusconiho nadvládu nad médii například navrhuje, aby žádný televizní kanál neměl většinového soukromého vlastníka, přičemž by nikdo z jeho akcionářů nemohl vlastnit více než desetiprocentní podíl.

Hnutí pěti hvězdiček Grillo založil v roce 2009. Přivolal na sebe pozornost sérií mítinků připomínajících politickou show, během kterých kritizoval politické a finanční skandály vládnoucí garnitury, kterou označil za "kastu". Neustále také poukazuje na mrhání penězi státní správou, vyhraňuje se proti euru, ne však proti Evropské unii jako takové.

Jeden z emotivních projevů Beppe Grilla

"Kdybychom měli liru, mohli bychom jednoho dne devalvovat měnu o třicet procent a začít od nuly. Za současného stavu to nejde," řekl například Grillo nedávno v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Jednou z velice silných stránek hnutí je, jak obratně umí využívat internet a sociální sítě při získávání nových příznivců. V tomto ohledu má velký náskok před ostatními stranami.

Demagog?

Podle italského listu L'Espresso jako všechna protestní hnutí přináší i to Grillovo do politiky "ozdravný vítr". Zároveň ale prý představuje demagogický duch těch, kteří si přejí pád současného premiéra Maria Montiho a jeho vlády, která se snaží o úsporná opatření.

Grillo sám se o žádný úřad neuchází, protože byl odsouzen za neúmyslné zabití tří lidí, když s nimi v roce 1981 sjel se svým jeepem ze silnice.

Nikdy se neobjevuje v politických talk show, což zakazuje i všem kandidátům svého hnutí. Chce tak zabránit, aby si je lidi začali dávat do souvislosti se "zombies" z tradičních politických stran.