Hasiči dostali v pátek po 17:00 pod kontrolu rozsáhlý lesní požár na Hodonínsku. I přes obtížné podmínky se hasičům daří držet plameny v ohraničeném území zhruba 200 hektarů a postupně ohniska hasit. ČTK to řekl velitel zásahu Martin Červenka. Hašení komplikoval vítr, který požár rozfoukával do okolí. Hasiči museli do boje s ohněm nasadit tři vrtulníky a také speciální letoun.

"Všechny požáry se nám už daří držet v prostoru, který jsme doslova obklíčili. Teď budeme postupně hasit ohniska, je to mravenčí práce," popsal průběh zásahu Červenka. V akci jsou podle něj desítky hasičů ze tří moravských krajů. Nikdo nebyl zraněn. Podle velitele Červenky by mohl být požár uhašený v následujících dnech. Místo se musí dostatečně prolít vodou, aby se zamezilo opětovnému rozhoření.

Požár vypukl ve čtvrtek odpoledne. Na místě je na 70 hasičských jednotek, které se snaží oheň zlikvidovat. Jde o největší lesní požár v republice od roku 1998. Během dopoledne byly nasazeny také dva vrtulníky. Nikdo dosud nebyl zraněn.

Požáry v Česku

8. června 2003

Lesní požár v okolí Vysokého Sněžníku na Děčínsku na rozloze zhruba 30 hektarů. Zasahovalo jedenáct hasičských jednotek a letadlo, které však mělo technickou poruchu a brzy přestalo létat.

14. srpna 2003

Deset hasičských jednotek se muselo zapojit do likvidace požáru 16 hektarů lesa a 2,5 hektaru rašeliniště poblíž Hranic u Nových Hradů na Českobudějovicku.

23. srpna 2003

Rozsáhlý lesní požár likvidovali hasiči v blízkosti Staré Boleslavi u Prahy. Požár, který zasáhl asi deset hektarů lesa, dočasně zastavil provoz na nedaleké železnici.

22. července 2006

Několik dní hasiči bojovali s požárem v Národním parku České Švýcarsko na Děčínsku, který poničil zhruba 20 hektarů lesa.

28. dubna 2012

Deset hektarů lesa zničil požár v oblasti Jamník v katastru obce Staré Hamry na Frýdecko-Místecku; s ohněm bojovalo přes 30 hasičských jednotek, hasičské vrtulníky a hasicí letadlo.

25. května 2012

Rozsáhlý lesní požár, který vypukl mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi, zachvátil asi 200 hektarů. Zasahují stovky hasičů, celkem 70 hasičských jednotek.

Podle vyjádření Davida Staňka z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje bylo ve čtvrtek večer v plamenech 400 hektarů lesa, během pátečního dopoledne se oheň rozšířil na oblast velkou 500 až 600 hektarů.

Požár se na kilometr přiblížil k turistickému centru Littner, z něhož ve středu odjel zájezd. Tvoří jej zděný objekt a 21 dřevěných chat. Nový zájezd s 75 lidmi má přijet v sobotu.

"Naštěstí nás to nezasáhlo. Nemuseli nás evakuovat. Jak to bude s novým turnusem, na tom se domluvíme s hasiči," řekl správce střediska.

Nedostatek vody

Zásah je mimořádně složitý. Hasiči řeší neustálé problémy s nedostatkem vody. Požár likvidují stovky hasičů, v akci je už okolo 70 jednotek z celé jižní Moravy. Porost kropí i speciální vrtulník z vaku. Druhý vrtulník používají hasiči k monitoringu oblasti.

Hořící les patří státnímu podniku Lesy ČR. Škodu firma teprve vyčísluje.

"Lesy ČR se do obnovy porostu a výsadby nových stromů pustí hned, jak to bude možné," poznamenal mluvčí společnosti Zbyněk Boublík. Také lesníci zatím netuší, co požár způsobilo.

"Problémem jsou doutnající místa, která se znovu rozhořívají. V této situaci ani nelze odhadnout, kdy by zásah mohl skončit. Doufejme, že je to otázka nejbližších hodin," řekl bzenecký starosta Pavel Čejka (KDU-ČSL), který ráno vyrazil za hasiči do terénu. Ujistili jej, že oheň by se neměl dostat k obydleným oblastem.

Vyprahlá jižní Morava

S požárem bojují hasiči na čtyřech místech. Stoupající dým ale pozorovat z dvacetikilometrové vzdálenosti. Požár zachvátil porost dlouhý čtyři a široký jeden kilometr. Zuří v jedné z nejvyprahlejších oblastí republiky nazývané Moravská Sahara.

Jde o lokalitu podobné skutečné poušti, kterou tvoří duny navátých písků. Aby se co nejvíce ztížilo jejich rozšiřování, byl na okrajích před desetiletími vysázen les. Právě jeho značná část je nyní v ohni.

"Požáry jsou u nás časté. Přes tuto vyprahlou oblast vede železniční trať Přerov-Břeclav. V létě jiskry od kol vagonů zapalují porost. Tak velký požár jako nyní, jsme tady ale léta neměli," řekl starosta Bzence Pavel Čejka (KDU-ČSL).

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally jsou plameny vzdáleny od tratě asi kilometr. Provoz na rušné železniční trase Břeclav-Přerov je tedy nepřerušen.

Policie odhání zvědavce

Hodonínská policie na místo povolala speciální pořádkovou jednotku z Brna, která střeží všechny příjezdové cesty k požárům a koordinuje dopravu. "Na některých místech jsou problémy se zvědavci. Důrazně je proto žádáme, aby hasičům neztěžovali práci," řekl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. 

Hasiči v Česku ve čtvrtek zaznamenali 103 požárů, které způsobily škodu za 3,18 milionu korun. Nikdo při nich nezahynul ani nebyl zraněn.

Mapa

 

Mohutný požár v Chropyni: Desítky lidí musely být evakuovány - čtěte ZDE

Petrova bouda shořela. Krkonošskou památku zřejmě někdo zapálil, tvrdí hasiči - čtěte ZDE

Na jižní Moravě bojují se dvěma lesními požáry, nasadili i speciální letadlo - čtěte ZDE

Související