Dvě vzbouřenecké skupiny na severu Mali se dohodly na sloučení. Chtějí vzájemně spolupracovat a na území, které obývají, ustavit nezávislý islámský stát. V sobotu to podle agentury AP prohlásil jeden z vůdců islámského hnutí Ansar Dine. Druhou skupinou je Národní osvobozenecké hnutí Azavad (NMLA). Podle vůdců hnutí, spolu obě skupiny podepsaly dohodu ve městě Gao.

Obě skupiny zabraly severní část Mali na konci března, kdy v zemi došlo ke státnímu převratu. Jednotky maliské vlády pak byly nuceny uprchnout na jih. Území, které vzbouřenecké skupiny obsadily, rozlohou zhruba odpovídá Francii.

"Ano, je pravda, že dohoda byla podepsána. Islámská republika Azawad je nyní nezávislých svrchovaným státem," prohlásil vůdce hnutí Azavad kolonel Bouna Ag Attayoub v malijském Timbuktu.

Za osvobozeneckým hnutím Azavad stojí sekulární tuarežští separatisté. Ansar Dine vyznává ultrakonzervativní salafistickou formu islámu a má vazby na teroristickou síť Al-Káida.

Mezi oběma skupinami až dosud vládly neshody, protože hnutí Ansar Dine v zemi chtělo zavést islámské právo šaría. Hnutí Azawad se tomu až dosud naopak bránilo. Hnutí Ansar Dine ještě nedávno uvádělo, že je proti tomu, aby na severu Mali vznikl nezávislý stát.

Dohoda mezi oběma skupinami by mohla zkomplikovat snahu mezinárodního společenství situaci v Mali stabilizovat. Po březnovém převratu v zemi stále vládne chaos. Od převratu ze severní části Mali uprchlo přes 300 tisíc obyvatel. Regionální sdružení ECOWAS (Hospodářské společenství západoafrických států) slibovalo, že do země vyšle 3 tisíce vojáků jako pomoc Malijcům při získávání zpět severní řásti státu, ale až do současnosti žádné regionální vojenské síly do Mali nedorazily.