Improvizované stanové městečko z pražského Klárova připomíná už jen jediný stan. Poté, co v neděli do blízkosti Strakovy akademie přišli policisté, museli aktivisté z hnutí Okupujte (Occupy) tábor opustit.

Zásah policistů si vyžádala radnice Prahy 1, která je vlastníkem zabraného pozemku s tím, že aktivisté zneužívali petiční zákon.

Aktivisté zabrali prostranství u pomníku odboje proti nacismu už před třemi týdny, a přestože akce měla skončit 14. května, chtěli ji prodloužit až do listopadu.

"Městská část Praha 1 nás už minulý týden požádala o asistenci v případě, že správní orgán rozhodne o tom, že stanové městečko bude zrušeno. V neděli rozhodnutí padlo a policie po dohodě s představiteli Prahy 1 stanové městečko zrušila," řekla mluvčí policistů Andrea Zoulová. Akce se zúčastnila také městská policie.

Mluvčí dodala, že na prostranství zůstal jeden stan, aby bylo zachováno petiční právo.

Hluk a zápach

Zásah policie iniciovala městská část Praha 1 za podpory místních obyvatel, kteří si stěžovali na neustálý hluk a zápach. Podle mluvčí radnice Veroniky Blažkové městská část o záměru vyklidit prostranství zástupce hnutí informovala již v pátek. Stany ale ani tehdy odstraněny nebyly.

"Praha 1 říká petici ano, ale stanování nikoliv," řekla.

Podle aktivisty Jana Kršňáka hnutí podá žalobu na městskou policii, která podle něj jednala protiprávně. "Dnes večer ale tady ještě určitě všichni zůstaneme. Co bude dál se ještě uvidí," dodal Kršňák. Vyhrocení situace ale policisté vzhledem ke své početní převaze neočekávají.

Tábor postavili lidé, kteří uvedli, že jsou nespokojeni s politickou situací. Po vzoru celosvětového hnutí Okupujte (Occupy) oznámili, že v kempu budou diskutovat o možnostech vytvoření spravedlivější společnosti, která by kladla větší důraz na přímou demokracii.

Aktivisté u pomníku postavili téměř dvacet stanů a přístřešků, improvizovanou kuchyni s přenosným grilem a informační stánek.

Stan jako nástroj zneužití zákona

"Protestní kemp na Klárově volá o pomoc!!! Na místo přijeli 4 dodávky policistů a zřejmě se bude vyklízet! Přijďte, šiřte dál," napsali v neděli po poledni členové hnutí Occupy Česko na svůj profil na Facebooku. Kemp ale za asistence policie nakonec stejně museli zabalit a opustit.

Účastníci akce podle radnice zneužívali petičního zákona tím, že z obyčejných stanů jednoduchým trikem udělali oficiální petiční stánky, u kterých mohou podle zákona přebývat. Na stěny svých dočasných domovů totiž umístili petiční archy, a jednoznačný postih akce tak úředníkům značně zkomplikovali.

Podle aktivistů petici již podepsaly stovky lidí - petiční archy jako důkaz ale novinářům neposkytli.

Praha 1 apelovala na bezpečnostní složky, aby z parku tábořiště co nejdříve odstranily, policie ale čekala na stanovisko Nejvyššího správního soudu.

Související