V přímé volbě prezidenta by nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola bývalý premiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar, v druhém kole by s malým náskokem nakonec zvítězil Švejnar.

Vyplývá to z průzkumu agentury Millward Brown pro Lidové noviny. Dosud měl celkově navrch bývalý šéf Českého statistického úřadu Fischer.

V prvním kole by na třetím místě skončil ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, až za ním pak bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman.

Ve druhém kole by se rozhodování voličů mírně změnilo. Třetí by opět skončil Schwarzenberg, za ním by vystřídal Zemana sociálnědemokratický kandidát Jiří Dienstbier.

ANKETA
Koho byste zvolili za prezidenta?
Jiří Dienstbier
10 (1%)
Karel Schwarzenberg
149 (8%)
Miloš Zeman
388 (21%)
Jan Švejnar
660 (35%)
Jana Bobošíková
336 (18%)
Evžen Tošenovský
17 (1%)
Jan Fischer
256 (14%)
Přemysl Sobotka
44 (2%)

Fischer by v prvním kole získal 21,4 procenta hlasů, Švejnar 15,6 procenta. Další dva kandidáti by měli téměř shodný podíl, Schwarzenberga by volilo 8,8 procenta a Zemana 8,1 procenta dotázaných.

V případném druhém kole by zvítězil Švejnar se ziskem 17,2 procenta hlasů, Fischer by dostal 14,7 procenta, Schwarzenberg osm procent a Dienstbier 6,5 procenta hlasů.

Švejnar se ještě nerozhodl, zda vůbec bude kandidovat, čeká na prováděcí zákon k přímé volbě. Kampaň oficiálně zahájí až poté.

Před několika týdny odstoupil z volebních debat ČSSD, ve kterých měl soupeřit s nyní jediným kandidátem této strany Jiřím Dienstbierem.

Předchozí průzkumy počítaly také s dvěma osobnostmi ODS, Evženem Tošenovským a Přemyslem Sobotkou. Ve stranických primárkách zatím průběžně vede místopředseda senátu Sobotka.