Důvěra v poslance klesla na minimum a současným zákonodárcům k nelichotivému rekordu stačila jen polovina jejich mandátu. Právě před dvěma roky se sněmovní lavice dočkaly obměny, plejáda větších či menších afér spolu s úspornými balíčky vlády udělaly své.

Parlamentní volby z května 2010 sice ovládla sociální demokracie (ČSSD), která tehdy získala přes 22 procent, to však straně nestačilo na sestavení vlády a skončila v opozici.

Na koalici se po zdlouhavých jednáních dohodla druhá ODS se dvěma novými stranami, TOP 09 a Věcmi veřejnými. Díky tomu získala vláda ve sněmovně po dlouhých letech pohodlnou většinu.

Netrvalo však dlouho a trojkoalice se začala otřásat v základech. Nejprve postihly její nejsilnější stranu aféry spojené s podezřelým financováním a předraženými zakázkami. Pak se začala projevovat nestálost Věcí veřejných, které se opakovaně stavěly proti některým reformním krokům. Vše završilo odsouzení jejích lídra Bárty a rozpad nejmenší strany.

Opoziční ČSSD využívala skandály k výzvám ke uspořádání předčasných voleb. Reformy veřejných financí dokonce napadla u Ústavního soudu. Přesto se koalici podařilo i přes vnitřní neshody většinu změn prosadit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.