Důvěra v poslance klesla na minimum a současným zákonodárcům k nelichotivému rekordu stačila jen polovina jejich mandátu. Právě před dvěma roky se sněmovní lavice dočkaly obměny, plejáda větších či menších afér spolu s úspornými balíčky vlády udělaly své.

Parlamentní volby z května 2010 sice ovládla sociální demokracie (ČSSD), která tehdy získala přes 22 procent, to však straně nestačilo na sestavení vlády a skončila v opozici.

Na koalici se po zdlouhavých jednáních dohodla druhá ODS se dvěma novými stranami, TOP 09 a Věcmi veřejnými. Díky tomu získala vláda ve sněmovně po dlouhých letech pohodlnou většinu.

Netrvalo však dlouho a trojkoalice se začala otřásat v základech. Nejprve postihly její nejsilnější stranu aféry spojené s podezřelým financováním a předraženými zakázkami. Pak se začala projevovat nestálost Věcí veřejných, které se opakovaně stavěly proti některým reformním krokům. Vše završilo odsouzení jejích lídra Bárty a rozpad nejmenší strany.

Opoziční ČSSD využívala skandály k výzvám ke uspořádání předčasných voleb. Reformy veřejných financí dokonce napadla u Ústavního soudu. Přesto se koalici podařilo i přes vnitřní neshody většinu změn prosadit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se