Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha zaslali v pondělí námitku místní nepříslušnosti na ústecké krajské státní zastupitelství.

Informaci potvrdil jeden z obhájců Adam Černý. Rathovi právníci již dříve uvedli, že státní zástupci měli ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje. V té chvíli již prý věděli, že údajná trestná činnost se týká zakázek a společností z tohoto regionu.

"Podali jsme námitku místní nepříslušnosti," uvedl Černý. Jeho kolega Roman Jelínek již minulý týden novinářům řekl, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle něj znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

Pokud si prý nebyli ústečtí žalobci jisti, zda kauza náleží Středočeskému kraji, měli se obrátit na Vrchní státní zastupitelství v Praze. To podle Jelínka mělo pravděpodobně být o kauze informováno i z toho důvodu, že se jednalo o peníze Evropské unie.

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Obhájci již v Rathově kauze podali stížnost proti zahájení stíhání a proti vazbě, zatím však bez odůvodnění. Uvedli také, že odposlouchávání poslance mohlo být nezákonné. Zatím však podle Černého neměli advokáti možnost případ podrobně prostudovat, příkazy k odposlechům nebyly doposud odtajněny.

Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Související