Vrchní soud v Praze v odvolacím jednání potvrdil uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi osmiletý souhrnný trest vězení za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Uznal jej vinným z organizování zpronevěry.

Přemyslu Synkovi soud zpřísnil trest za zpronevěru ze tří na pět let vězení a Michalu Kurcinovi za pomoc ke zpronevěře ze dvou na tři roky. Verdikt je pravomocný.

Podle rozsudku způsobila trojice mužů společnosti Technology Leasing v roce 2002 škodu téměř 108 milionů korun.

Vzniklou škodu včetně úroků z prodlení musí Krejčíř se Synkem nahradit právní nástupkyni společnosti, na náhradě se má částečně podílet i Kurcina.

Odvolací soud kromě toho zakázal Krejčířovi a Synkovi pět let působit ve funkci statutárních orgánů obchodních společností. Krejčířovi navíc uložil peněžitý trest tři miliony korun.

V případě Jana Pavlíčka a Zdeňka Krejčího soud potvrdil zprošťující verdikty.

"Jsem spokojená, že to dlouhé řízení po x letech konečně skončilo. Odvolací soud – pokud se tedy nejedná o ty dva zprošťující rozsudky – vyhověl prakticky ve všem mému odvolání," uvedla po jednání státní zástupkyně Petra Pavlánová.

Plán na ovládnutí Technology Leasing

Radovan Krejčíř měl podle rozsudku v první polovině roku 2002 vymyslet plán na ovládnutí Technology Leasing a jejích finančních prostředků, aby je s pomocí leasingových operací mohl prostřednictvím dalších společností z firmy vyvést.

Kromě Krejčíře, Synka a Kurciny, byli do všeho zapleten také další tři muži, tvrdí soud. Stíhání dvou z nich bylo však před časem přerušeno ze zdravotních důvodů, třetí spáchal sebevraždu.

Krejčíř spolu s jedním z mužů dosadil do firmy Technology Leasing Synka, kterého řídil. Synek jako jediný člen představenstva společnosti poté podle soudu uzavřel fiktivní smlouvy s firmami Orix a EB Comodity. Na jejich účty od července do listopadu 2002 putovalo téměř 108 milionů korun bez poskytnutí jakékoli protihodnoty. Peníze si měli zúčastnění rozdělit tak, že 85 procent získal Krejčíř, pouhých 15 procent ostatní.

Podle předsedy senátu Miroslava Pavrovského městský soud jednání obžalovaných nesprávně kvalifikoval jako trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Tuto kvalifikaci lze podle judikatury Nejvyššího soudu použít pouze u bezhotovostních převodů. Skupina ale většinu peněz vybrala v hotovosti, a proto odvolací soud verdikt upravil. "Podstata skutku se však vůbec nezměnila," podotkl soudce.

"Úloha pana obžalovaného Synka byla velmi významná, bez něho by se to nestalo," zdůvodnil soudce, proč Synkovi zpřísnil trest o dva roky.

Přestože soud o rok zvýšil i Kurcinův trest, jeho účast prý byla mnohem menší. Proto mu senát vyměřil trest pod zákonnou sazbou. Navíc jeho doznání pomohla usvědčit druhé dva pachatele.

Kauzy uprchlého podnikatele

Radovan Krejčíř byl již dříve pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice, proto mu nyní soud uložil souhrnný trest.

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5.

Žalobkyně Petra Pavlánová navíc v minulém týdnu obdržela po zhruba osmi letech návrh na podání obžaloby v kauze připravované vraždy celníka, z níž policie viní mimo jiné Krejčíře. Pokud obžalobu podá, bude mu hrozit až 15 let vězení.

Podnikatel Radovan Krejčíř utekl v roce 2005 české policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Nyní pobývá v Jihoafrické republice.

Související