Celodenní happening se scénkami, hudebními vystoupeními a veřejnými diskusemi před ministerstvem kultury a školství zahájil blokádu státních institucí, kterou organizuje platforma Stop vládě. Potrvá až do 7. června a dotkne se celkem pěti ministerstev.

Odboráři společně s občanskými iniciativami na ní chtějí protestovat proti současné školské a kulturní politice.

Premiér Petr Nečas (ODS) označil v pondělí chystané blokády za násilné akce, které jsou za hranicí demokratické legitimity. Podle něho jsou nepřijatelné a mohou vést k ohrožení svobody.

 

V rámci akce mají vystoupit děti ze škol, zástupci Herecké asociace, iniciativy Za svobodné vysoké školy nebo členové odborového svazu ochrany přírody. Účastníci akce plánují také utvořit živý řetěz, program zakončí předáním kouzelné hůlky ministrovi školství Petru Fialovi. Ten se na happening na chvíli v úterý stavil a poté se vrátil na ministerstvo.

Rozhovor z místa

Krátký rozhovor s Janem Matoškou z Iniciativy za svobodné vysoké školy.

Není předčasné protestovat, když se změnil ministr?

Kritizujeme dlouhodobě podfinancování a máme zprávy, že nový ministr chce zavést finanční spoluúčast. Tím by zanevřel na diskusi.

Nesloužilo by školné jako určitá regulace?

Už teď není studium zdarma, studenti mají náklady až deset tisíc měsíčně. V Německu už ruší školství, v Británii vzrostlo devětkrát.

Vadí vám i něco jiného než školné?

Je to hlavně spor mezi charakterem veřejných a soukromých škol. Chceme, aby veřejně zůstaly prioritní a aby se do nich nezaváděly soukromé principy - chybějící právní regulace a akademické senáty a kultura, naopak zavádění manažerského řízení. 

Co si od akce slibujete?

Máme bohatý program, víc lidí čekáme po dvanácté hodině. Chceme podceňované problémy popularizovat, takhle je o tom víc slyšet. 

"Něco jiného je demonstrovat, vyjádřit svůj názor, a něco jiného je pokoušet se zamezit jinému v přístupu do jeho zaměstnání nebo na úřad, kde chce něco projednávat," nechal se ale slyšet premiér Petr Nečas (ODS). Naznačil, že "náležité orgány" by ve věci měly odpovídajícím způsobem reagovat.

Před Českým muzeem hudby stanují stánky školských odborů i studentská kapela. Hereckou asociaci zastoupil v úterý její prezident Jiří Hromada, přítomen je i šéf odborů Jaroslav Zavadil. Kolem deváté hodiny ranní je na demonstraci více novinářů, než aktivistů.

"Pár lidí je u stánků, ale jinak je účast nízká. Je tu šest uniformovaných policistů a jsou tu dva v civilu," popisuje z místa zpravodaj IHNEDU Michal Kalina. 

"Dnešní koncepce je zcela otevřená, vysvětlovací," řekl ČTK Jan Májíček z platformy Stop vládě.

"Oceňuji, že přišel pan ministr. Měli bychom diskutovat. Lidé se ocitají na hranici chudoby a nejsou schopni uživit rodiny," uvedla na happeningu Hana Machová za odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody.

Aktivisté komplikují cestu studentům

Aktivisté se bouří například proti reformě zdravotnictví, plánovanému zápisnému na vysokých školách nebo škrtům v rozpočtu. V příštích dnech se přesunou k ministerstvům zdravotnictví, práce a sociálních věcí a financí.

"Úředníci předali dopis Fialovi za svobodné vysoké školy, druhý kvůli církevním restitucím ponesou na ministerstvo kultury. Nyní probíhá koncert rockové kapely," komentuje děj zpravodaj Kalina. Podle něj protestující lidé komplikují cestu studentům konzervatoře pro nevidomé.

Na programu akce je dále hudební a literární produkce. O půl jedenácté vystoupí herecká asociace, následovat bude debata o veřejném školství s Františkem Dobšíkem, předsedou školských odborů. Ve 12.30 vystoupí Unie profesních zpěváků, ve 13.00 interpreti slam poetry. Po nich se bude konat debata o terciálním vzdělávání.

"Je třeba selský rozum, aby se našly peníze, které se ztrácí. Škrty budou vyvolávat další odpor. Více jak osmdesát procent lidí je nespokojených. Můj vzkaz vládě: začněte s tím něco dělat," promluvil Zavadil.

Odboráři na happeningu disponují luxusním terénním vozem Volvo. Na zemi jsou transparenty "Vzdělání není byznys" a "Parazitujeme pro společnost". Na stáncích jsou letáky a časopisy, ale zájem má jen pár jedinců.

Související