U muže, navíc člena výkonné rady ODS, bychom něco takové asi nečekali. Vlivný plzeňský podnikatel Roman Jurečko se vyznává z toho, že základní životní strategii přejal z romantické filmové pentalogie o markýze Angelice. Zaujalo ho, že osudové překážky překonává s pomocí přátel a sympatizantů z nejrůznějších sfér společnosti, včetně sféry policejní, mediální, či dokonce z podsvětí.

"Vzal jsem si z Angeliky mnohé. Třeba to, že je dobré mít na něco monopol, jako ona na čokoládu. A také, že není dobré své bohatství komukoli ukazovat, protože i z vašeho kámoše se může stát nepřítel," vyvozuje pro týdeník Ekonom závěry Jurečko, provozovatel dvou plzeňských restaurací a také šéf představenstva společnosti Plzeňská teplárenská.

Politik řazený mezi regionální kmotry ODS má teď šanci získané poznatky uplatnit v konfrontaci s Vítem Bártou, dalším byznysmenem, který se etabloval ve vysoké politice, nyní neformálním lídrem Věcí veřejných. Ten taktéž nalezl inspiraci ve francouzském prostředí, konkrétně u císaře Napoleona. K poměřování sil by mělo dojít v západočeském regionu při podzimních krajských volbách, v nichž by chtěl Bárta kandidovat a svůj program postavit na odporu k místním politickým strukturám, v nichž Jurečko hraje významnou roli.

Otazník nad Bártou

Jestli ke střetu dojde, však jisté není. Bárta svůj záměr totiž vyhlásil v polovině dubna za zcela jiné konstelace. Bylo to těsně poté, co byl soudem odsouzen (zatím nepravomocně) k osmnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu za korupční praktiky vůči kolegům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí. A zároveň těsně předtím, než se ze strany odštěpilo několik poslanců vedených vicepremiérkou Karolínou Peake.

"Dejte nám ještě tak dva týdny. Je stále otázkou, zda v podzimních volbách vůbec budeme kandidovat a zda s panem Bártou, či bez něho," říká předseda "véčkařů" v Plzeňském kraji Josef Herlík. Jak připomíná, Bárta původně ohlásil, že bude kandidovat mimo Věci veřejné (členství ve straně po odsouzení pozastavil, aby si vytvořit prostor pro svoji politickou sebeočistu, v minulých dnech se ale zase do ní vrátil).

Proti Bártově plzeňské kandidatuře se překvapivě staví i předsedkyně poslaneckého klubu VV a manželka v jedné osobě Kateřina Klasnová. "Ještě jsme tu debatu neuzavřeli, ale jsem přesvědčena, že se Vít Bárta má věnovat především odborné práci, přípravě legislativních návrhů a prosazování témat na půdě sněmovny," uvádí pro týdeník Ekonom Klasnová. Sám Bárta se k žádným z položených otázek do úterní uzávěrky Ekonomu nevyjádřil a telefony nebral.

Ať tak, či onak, pro Bártu zůstane Plzeň neuralgickým bodem. Zmíněného podnikatele Jurečka, stejně jako dalšího Plzeňana Jiřího Pospíšila, ministra spravedlnosti, považuje totiž za klíčové osoby, které se loni zapojily do "vnitrostranického převratu". "Rozhodl jsem se kandidovat v Plzeňském kraji především proto, abych nevzdal boj s tím, co pan Jurečko a pan Pospíšil Věcem veřejným provedli," uvedl Bárta, když kandidaturu v České televizi oznamoval.

Celý konflikt naplno vypukl vloni v dubnu, kdy Bártův dlouholetý kolega Škárka pro týdeník Respekt připustil, že od stranického gurua pobírá "peníze za loajalitu". Jak se následně ukázalo, vše mělo souviset právě s Plzní, kam se Škárka předtím přestěhoval, aby rozvinul véčkařské politické aktivity. Situace se změnila, když navázal poměrně důvěrnou spolupráci s místním bossem Jurečkou. Oba muže sblížila hlavně Bártova snaha angažovat pro Věci veřejné někdejšího dlouholetého plzeňského primátora Pavla Rödla (dříve ODS, nyní Občané.cz), ze kterého se zároveň Bárta jako ministr dopravy rozhodl udělat jednoho z regionálních ředitelů Ředitelství silnic a dálnic. To Jurečko i Škárka chápali jako své ohrožení, každý z jiného důvodu (Škárka by přišel v Plzni o výsadní pozici, Jurečko se bál, že dopravní stavby v "jeho" regionu bude řešit úhlavní politický nepřítel).

Celý příběh žije dál svým životem i po zmíněném soudu, kde Škárka vyfasoval tři roky natvrdo za to, že od Bárty vylákal 170 tisíc korun, aby ho tím mohl zdiskreditovat (interpretace soudu). Zatímco Bárta zvažuje boj o křeslo plzeňského hejtmana, Jurečko se založenýma rukama nesedí a chce před veřejností znovu poukázat na Bártovy "osvědčené" metody. "Vše, co Bárta dělá, je postaveno na sledování a vydírání lidí. Právě proto mu Škárka vypověděl poslušnost. Byl pod enormním tlakem a chtěl s tím vším už skoncovat," tvrdí Jurečko a argumentuje příklady z doby, kdy Věci veřejné byly pouze malou regionální stranou.

Konkrétně z let 2006 až 2010, kdy měly devět lidí v zastupitelstvu Prahy 1 (dostali se do něj například i pozdější stranické hvězdy Kateřina Klasnová, Karolína Peake, Josef Dobeš i Jaroslav Škárka). Vít Bárta byl v té době ještě v pozadí, byl spolumajitelem a generálním ředitelem bezpečnostní agentury ABL. "Škárka mě detailně seznámil s tím, jakým způsobem na Praze 1 Věci veřejné fungovaly a právě tyto metody chtěly aplikovat i v Plzni," tvrdí Jurečko a mává složkou dokumentů, nadepsanou slovem tajné, poukazujících na sledování klíčových politiků ODS na Praze 1 - Petra Hejmy a Filipa Dvořáka.

Právě tuto složku Jurečko v minulých dnech okopíroval a Dvořákovi s Hejmou ji předal. Dvořák se k věci zatím nevyjádřil, ale Hejma je prý těmito materiály zaskočen. "Jsem z toho konsternován nejen já, ale i celá moje rodina," říká bývalý starosta Prahy 1 Hejma. O tom, že byl ABL sledován, sice ví už od loňska, kdy celou věc šetřila policie, ale netušil prý, že Bártovi lidé došli až tak daleko. Hejma ukazuje na dokumenty s hlavičkou ABL, které dosvědčují, že detektivové v roce 2006, v době předvolební, monitorovali jeho pohyb a spolu s ním se stali objektem sledování i jeho otec a bratr. Lidé od Bárty se dostali až k jeho bytu, přeměřovali dokonce vstupní dveře, sledovali ho při cestě na chatu, pořizovali fotografie a videozáznamy. E-maily svědčí o tom, že akci zpovzdálí řídil přímo Bárta, který podřízeným rozdával úkoly.

Hejma netuší, jak s tím vším naloží, když policie celý případ loni odložila. "Určitě si to ale nenechám líbit. Očekával bych, že se mi pan Bárta alespoň omluví," říká Hejma nad materiály šířenými Plzeňanem Jurečkou.

Omluva ale asi nehrozí, jak alespoň naznačuje Bártova manželka Kateřina Klasnová. "Omluvit by se měl hlavně exstarosta Dvořák za vytunelované stovky milionů z kasy Prahy 1, stejně tak exstarosta Hejma, kvůli němuž čelí městská část miliardové arbitráži," vzkazuje Klasnová, která je nadále na Praze 1 členkou zastupitelstva.

"Kmotr" Jurečko tímto přepíráním starého prádla evidentně nechce dosáhnout ničeho jiného, než lidi na Plzeňsku před Bártou varovat. A také varovat Bártu, aby se k branám města piva nepřibližoval, jinak jej stihne Waterloo. Veřejnost si tak může udělat obrázek, jak to také může dopadnout, když dva bohatí byznysmeni najdou zalíbení v politice.

Jiří Pšenička

"Vše, co dělá Vít Bárta, je postaveno na sledování a vydírání lidí," říká rezolutně vlivný podnikatel a lobbista Roman Jurečko.

Neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta není stále rozhodnut, zda svede na západě Čech boj o křeslo hejtmana, jak v dubnu avizoval. Foto: Jan Rasch

Související