Jednání výkonného výboru středočeské ČSSD skončilo ve středu večer patem.

Vedení středočeské ČSSD totiž nyní neodstoupí. Výkonný výbor ale zároveň vyzval k přijetí politické odpovědnosti Radu Středočeského kraje.

Kvůli kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který byl obviněn kvůli přijetí úplatku, vyzval přitom vedení krajské organizace k rezignaci Ústřední výkonný výbor ČSSD.

"Je to velmi nešťastné řešení," okomentoval situaci Jan Hamáček, sociálnědemokratický poslanec ze Středočeského kraje.

Vedení krajské organizace strany už jednou kvůli kauze středočeskou radu k rezignaci vyzvalo, rada ale rozhodla, že setrvá. Situace se nyní opakuje.

"Krajský výkonný výbor na základě usnesení ÚVV vyjadřuje připravenost převzít politickou odpovědnost, odstoupit," uvádí se v dnešním usnesení KVV středočeské ČSSD. "A to za předpokladu, že tak nejprve na základě výzvy krajského výkonného výboru učiní Rada Středočeského kraje, která nese odpovědnost za exekutivní řízení Středočeského kraje."

Jak probíhalo zatčení Ratha: Nejdřív si myslel, že jde o vtip. Pak mu tuhly rysy - čtěte ZDE

Policie prověřuje majetek Ratha, Kotta i Pancové. Jak přišli k domům za miliony? - čtěte ZDE

Vedení středočeské ČSSD tedy prozatím zůstává. Špičky krajské organizace ve středu zároveň rozhodly, že kandidátkou na hejtmanku v podzimních krajských volbách by měla být Zuzana Moravčíková, která vedení kraje po Rathově rezignaci převzala.

Podle ÚVV ČSSD by byla nejlepší rezignace krajského výkonného výboru a uspořádání volební konference, z níž by vzešlo nové regionální vedení strany. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by se rezignace krajského vedení měla stát v sociální demokracii pravidlem pro případ, že by se v budoucnu vyskytly podobné kauzy jako je nynější Rathův případ.

Náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek považuje rozhodnutí krajského výkonného výboru za "jasný signál", že středočeská ČSSD chce převzít politickou odpovědnost. "Ale zároveň vyzývá radu kraje, aby odpovědnost převzala také. Myslím, že to je logický krok," míní Chládek.

Oponent nynějšího vedení středočeské ČSSD, poslanec a někdejší ministr Milan Urban, ale odcházel z večerního jednání viditelně rozladěný. "Sebereflexe nula. Nedá se říct nic jiného, než že je to hanba," řekl novinářům. Za podivné označil i to, že krajský výkonný výbor o svém postupu rozhodoval v tajném hlasování.

Kriticky se k výsledku vyjádřil také Michal Hašek, první místopředseda ČSSD. "Očekávám, že se situací ve středních Čechách bude po návratu předsedy ČSSD ze zahraniční služební cesty znovu zabývat politické grémium, a že vydáme jasný signál o nutnosti změn ve Středočeské ČSSD."

Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá, myslel si prý, že v krabici je víno. Za přijetí úplatku mu v případě odsouzení hrozí až dvanáctileté vězení. Rath rezignoval na post středočeského zastupitele, tedy i funkci hejtmana. Poslancem zůstal.

Související