Poslankyně ČSSD Milada Emmerová chce kvůli kandidatuře za Stranu práv občanů – zemanovci (SPOZ) v krajských volbách v Plzeňském kraji přerušit členství ve straně, v poslaneckém klubu sociálních demokratů hodlá zůstat. Řekla to dnes na tiskové konferenci SPOZ.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ale kandidaturou za jinou stranu skončí Emmerové členství v ČSSD i v klubu. Vyzval ji, aby se vzdala poslaneckého mandátu.

"Nelze být členem strany a současně ji poškozovat tím, že kandiduje proti ní," uvedl šéf ČSSD. Téhož názoru je i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Emmerová chce o svém pokračování v ČSSD v úterý hovořit se Sobotkou, který je nyní v zahraničí.

Emmerová dnes novinářům řekla, že nechce být znovu hejtmankou, k rozhodnutí kandidovat za SPOZ ji prý vedla pouze snaha pomoct straně, která by se mohla stát koaličním partnerem ČSSD a která by tak mohla umožnit vládu levice v kraji. Předseda SPOZ Vratislav Mynář doplnil, že pokud by vyšla spolupráce jeho strany s ČSSD v krajských volbách a později v prezidentských, kde za SPOZ chce kandidovat Miloš Zeman, vyplatila by se i v dalších sněmovních volbách.

"Pro mě je to docela neuvěřitelné, ten pokus hrát v dresu Slavie za Spartu a uvidíme, jak to dopadne. Je to samozřejmě nemožné, žádná možnost nějakého přerušení členství po dobu, než to nějak dopadne, není, to mohu říci ještě dříve, než o tom bude jednat grémium," řekl dnes novinářům Zaorálek.

Zemanovci berou hlasy ČSSD

Bývalý premiér a expředseda sociálních demokratů Zeman podle Zaorálka založením vlastní strany ubral ČSSD hlasy a výrazně tím hlavní levicové straně zkomplikoval pozici po posledních sněmovních volbách. Nepřijatelné jsou podle něj Zemanovy "vřelé vztahy" s prezidentem Václavem Klausem.

Také vedení ČSSD v Plzeňském kraji se ve středu postavilo proti tomu, aby Emmerová kandidovala za SPOZ. Někdejší ministryni zdravotnictví o kandidaturu požádal čestný předseda SPOZ Zeman. Sociální demokracie podle něj postupuje proti svým tvrzením o potřebě spolupráce levicových stran. SPOZ jednala o předvolební koaliční spolupráci také v Jihočeském kraji. Jihočeskému hejtmanovi za ČSSD Jiřímu Zimolovi ale takový krok prý zakázala stranická centrála, aniž o tom jednalo vedení strany, řekl Zeman novinářům.

Odejdou další kvůli Rathovi?

Po korupční aféře bývalého hejtmana Davida Ratha Zeman očekává, že se k podpoře jeho strany přihlásí i "další významní členové" ČSSD. Jejich jména ale nechce zveřejňovat předem. Zaorálek uvedl, že o chystaném odchodu dalších politiků ČSSD blízkých Zemanovi neví. Například poslanec Jaroslav Foldyna prý dal najevo, že stranu měnit nebude.

Lékařka a politička Emmerová je dlouholetou členkou ČSSD. V letech 2004 až 2005 byla ministryní zdravotnictví ve vládách premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka (oba ČSSD), od listopadu 2008 do září 2010 byla hejtmankou Plzeňského kraje. Emmerová se vzdala funkce hejtmanky kvůli tomu, že získala poslanecký mandát.

Související