Irové ve čtvrtek v referendu rozhodovali o tom, zda má jejich země ratifikovat fiskální smlouvu Evropské unie. Pakt, jenž signatářským zemím ukládá přísná rozpočtová pravidla, získal podle zveřejněných konečných výsledků 60procentní podporu.

Pro přijetí hlasovalo 60,3 procenta voličů, proti bylo 39,7 procenta. Podobná čísla přinesl už ráno průzkum, který zpracoval data pro irskou vládu, napsal v pátek britský server The Telegraph.

Podle odhadů smlouva u voličů uspěla, přestože hlasování provázela nízká účast. Ta přitom v minulých referendech o evropských smlouvách nahrávala spíše odpůrcům dohod Evropské unie. K urnám přišlo 50,6 procenta z 3,13 milionu registrovaných voličů.

"Vláda si spíš oddechla, než že by bylo co slavit," řekl k výsledkům ministr dopravy Leo Varadkar. Také vicepremiér Eamon Gilmore řekl, že on a jeho kolegové ve vládě "ano" nepovažují za triumf, ale cítí jen úlevu. Zdůraznil, že při kampani potkával rozhořčené voliče a řekl, že je nyní odhodlán bojovat o to, aby Evropa nesázela jen na škrty, ale také na investice do růstu a pracovních míst.

"Tato vláda již pracuje na plánu, jak stimulovat naši ekonomiku a byli jsme mezi prvními zeměmi EU, které prosazovaly v Evropě růstovou strategii. Tato strategie nyní musí pokročit," řekl Gilmore.

"Myslím, že to je prostě projev podpory Irska Evropě," řekl o výsledcích hlavní ekonom společnosti Goodbody Stockbrokers Dermot O'Leary.

Ano jako přístup k evropským penězům

"Myslím, že výsledky dávají trochu víc jistoty, pokud jde o směr, jakým se ekonomika ubírá," prohlásil Fergal O'Brien z Iské konfederace obchodu a zaměstnavatelů. "Ale nijak to nezastírá problémy, které máme v domácí ekonomice, tedy vysokou nezaměstnanost a nedostatek růstu."

Pokud by Irové smlouvu odmítli, přišla by země o možnost čerpání z trvalého záchranného fondu eurozóny poté, co v roce 2013 vyprší současný balík úvěrové pomoci. Většina voličů, kteří smlouvu podpořili, své "ano" v referendu zdůvodňovala právě dalším přístupem k evropským penězům.

Irsko je jedinou z 25 zemí, které se k paktu přihlásily, kde o ratifikaci rozhodují přímo občané. Ke smlouvě se zatím nehodlají připojit jen dva členové EU - Česká republika a Velká Británie.

Vládní kampaň ve prospěch paktu varovala také před nevyplácením mezd, prázdnými bankomaty a zastavením domácích investic, pokud bude fiskální smlouva odmítnuta.

Irský premiér Enda Kenny v televizi vyzval občany, aby hlasovali ve prospěch paktu. Pakt podporovaly velké vládní i opoziční strany.

Odpůrci paktu argumentují tím, že úsporná opatření nefungují. Kampaň proti smlouvě vedl především předseda nacionalistické strany Sinn Féin Gerry Adams. "Buďte rozumní. Připojte se k milionům lidí v celé Evropě, kteří žádají konec úsporných opatření. Ve čtvrtek hlasujte 'Ne'," prohlásil Adams.

I díky svému postoji k fiskálnímu paktu Sinn Féin v posledních týdnech rostla podpora a je už druhou nejpopulárnější stranou v Irsku.

Irové za posledních deset let v referendech dvakrát odmítli evropské smlouvy - smlouvu z Nice a Lisabonskou smlouvu. Hlasování o obou těchto dohodách se opakovalo a voliči je po dodatečných úpravách schválili.