Policie v sobotu ráno ukončila prohledávání kanceláří ústeckého úřadu Regionálního operačního programu Severozápad, který rozděluje peníze z Evropské unie.

"Policisté z úřadu odnesli dokumentaci ke čtyřem projektům a také zálohy ze serverů," uvedl ředitel úřadu Pavel Markvart. O jaké programy šlo, nemohl s ohledem na vyšetřování sdělit. V žádném z nich však podle něj zatím úřad neproplatil ani korunu z Evropských fondů a do ukončení vyšetřování tak ani neučiní.

Policie prohledávala instuci zhruba 22 hodin, zásah skončil kolem osmé hodiny ráno. "Byli velmi důkladní, brali to poctivě kancelář po kanceláři," řekl Markvart. U projektů, o něž se policie zajímala, odhalili nesrovnalosti i sami úředníci.

"U jednoho projektu ještě kvůli tomu nebyla ani podepsána smlouva, v dalším odstoupil sám příjemce, když jsme žádali doplnění," poznamenal ředitel. U dalších dvou projektů sice smlouvy podepsány jsou, zatím se na ně ale podle něj neproplatily žádné peníze.

"Policie provádí úkon související s trestní věcí, kterou vyšetřujeme," uvedla pro server IHNED.cz dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Odmítla přitom, že by se kauza jakkoliv dotýkala jiného případu, na který dohlíží a který je teď ostře sledován: totiž korupce poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

V pondělí by měli do Ústí přijet navíc úředníci Evropské komise, kteří s ROP Severozápad řeší audit zadaný ministerstvem financí, který na 35 zkoumaných projektech našel řadu pochybení a minimálně v jednom případě výraznější předražení zakázky. Byla to rekonstrukce silnice zadaná Ústeckým krajem.

Podle vyjádření, které tento týden poskytl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob, probíhá kvůli pochybením na dotačním úřadě systémový audit. "Souvisí to s možnou závažností problému. Systémový audit by měl skončit do poloviny června 2012," uvedl Jakob.

Podle Bradáčové policejní akce nesouvisí ani s případem úředníka Lea Steinera, který před několika dny mluvil veřejně o korupci na severu Čech právě v operačním programu Severozápad.

Steiner tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Důkazy prý předal policii. Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová i ROP Severozápad na něj podali trestní oznámení pro pomluvu.

Sídlo ROP Severozápad už policie prohledávala loni v březnu, tehdy to souviselo se zadržením jeho ředitele Petra Kušnierze. Ten nyní čelí obžalobě z přijímání úplatků; společně se třemi kamarády si podle ní říkal o provize výměnou za bezproblémové vyřízení dotací. Kušnierzovi hrozí dvanáctileté vězení.

Policie také byla v budově krajského úřadu. "Mohu to potvrdit, bližší informace ale nebudeme podávat," řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Podle zdroje blízkého severočeské politice policisté zapečetili i kancelář náměstka hejtmanky Pavla Koudy (ČSSD). "Že mi zapečetili kancelář, jsem slyšel, ale zatím se k tomu nebudu vyjadřovat. Počkejme, jak se to bude vyvíjet," citoval Koudu server iDnes.cz

 

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad

Úřad řídí rozdělování prostředků z fondů Evropské unie z Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Severozápad, který zahrnuje Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR existuje ještě šest dalších ROP, velké kauzy vypluly na povrch také na úřadech regionů Střední Čechy (současná kauza se týká i bývalého hejtmana Davida Ratha) a Jihozápad (zahrnuje Jihočeský a Plzeňský kraj).

Současný systém, kdy se o přidělování peněz rozhoduje přímo na krajské úrovni, začal fungovat před šesti lety pro období 2007 až 2013. Do té doby se evropské dotace v krajích rozdělovaly v rámci Společného regionálního operačního programu (SROP). V něm měli krajští politici spíše poradní hlas, definitivní rozhodnutí o schválení projektů náleželo ministerstvu pro místní rozvoj.

Úřad je formálně nezávislý, hlavní slovo v jeho personálním obsazení má ale krajská politická reprezentace.
Pro současné období (tedy 2007 až 2013) je pro region soudržnosti Severozápad z Bruselu vyčleněno zhruba 18 miliard korun. Ke konci loňského roku byly schváleny dotace za přibližně 13 miliard korun (dvě třetiny připadly na Ústecký kraj).

Loni v březnu bylo kvůli korupci na úřadu Regionální rady soudržnosti Severozápad obviněno sedm lidí, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz. Trestné činy souvisí s výběrem projektů a čerpáním dotací, v květnu 2011 ministerstvo pro místní rozvoj na doporučení Evropské komise načas pozastavilo proplácení evropských příspěvků na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Kušnierz spolu s dalšími šesti obžalovanými stojí před soudem, rozsudek by měl padnout již brzy.