Případ zatčeného hejtmana Davida Ratha nebude dál dozorovat ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová. V pátek odpoledne předala kauzu do středních Čech. Na starosti ji podle serveru Týden.cz bude mít expert na hospodářskou kriminalitu Petr Jirát.

"Je to rozhodnutí, které jsme učinili po vyhodnocení všech dosud nasbíraných důkazů. Z nich je jasné, že se nejpřísněji hodnocený skutek odehrál v Rudné. Už dřív jsem ostatně avizovala, že se to může stát," řekla Bradáčová. Připustila však, že kdyby mohla, kauzu by si ráda nechala.

"Pokud by existovalo více variant a záleželo jen na mně, chtěla bych na tom dělat dál. Musím ale postupovat podle zákona," řekla Bradáčová serveru IHNED.cz.

Rozhodl úplatek v Rudné

Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž podle ní stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Advokát Adam Černý serveru IHNED.cz řekl, že se potvrdilo to, co tvrdil od počátku: "Jednoznačně jsme říkali, že kauza do Ústí nepatřila, že to tam bylo dáno účelově," konstatoval. Vyšetřování týmu kolem Bradáčové považuje za zmanipulované.

"Je to pro mne ale nová informace, takže nevíme, zda případ převzal středočeský krajský soud na základě naší stížnosti, čekáme na odůvodnění," doplnil.

Kompletní prověrka

Středočeské krajské zastupitelství provede podle slov jeho šéfa Martina Staňka kompletní prověrku stavu vyšetřování i postupu státní zástupkyně Bradáčové v přípravném trestním řízení.

"V návaznosti na převzetí trestní věci věcně a místně příslušným Krajským státním zastupitelstvím v Praze bude ze strany státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Praze provedena kompletní prověrka stavu vyšetřování a další úkony, vyplývající z pravomoci státního zástupce v přípravném řízení trestním," stojí v tiskovém prohlášení státního zástupce Staňka.

"Další informace poskytne dozorový státní zástupce až poté, co bude po prověrce vyšetřovacího spisu přezkoumán postup policejního orgánu a bude rozhodnuto o stížnostech advokátů týkajících se zahájení trestního řízení," uvedl šéf středočeských žalobců Martin Staněk.

"To je standardní postup," řekl k tomu v České televizi Bradáčová. Při předání případu si podle ní státní zástupce musí prověřit celý dosavadní postup policie, zvláště pokud na vyšetřování podali stížnost advokáti obviněných.

Celé znění, proč byla kauza s Ústí předána do Prahy, si přečtěte:

Krajské státní zastupitelství Praha

Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled, už dříve serveru IHNED.cz potvrdila, že státní zástupci sami předávají případ jiným žalobcům ve chvíli, kdy zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní.

Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Podle nich měli státní zástupci předat kauzu do Středočeského kraje již pří zahajování trestního stíhání.

Obhájci uvedli, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

Související