Mimořádná bezpečnostní opatření provázela pondělní soud s podnikatelem Tomášem Pitrem. Do síně pražského městského soudu ho maskovaná ozbrojená vězeňská eskorta přivedla v neprůstřelné vestě a s kuklou na hlavě. Po příchodu do síně kuklu Pitrovi sundala, naopak vestu mu ponechala. Zůstala s ním i ozbrojená ostraha.

Senát soudu nepřistoupil na návrh Pitrových obhájců, kteří pro něj žádali podmíněný trest a poslal ho na tři roky do vězení s dozorem. Navíc mu pět let zakázal figurovat ve správních a dozorčích radách společností.

"Byl to jasný trestný čin s vysokou škodou," oznámil soud.

Rozsudek není pravomocný, přímo v soudní síni se proti němu žalobce odvolal. Chtěl totiž pro podnikatele alespoň pětiletý trest.

Pitr zároveň požádal o propuštění z vazby, prý chce podnikat v energetice. Svůj útěk do zahraničí zdůvodnil tím, že se bál o život. Nyní tyto obavy už údajně nemá.

Ani tentokrát mu ale soud nevyhověl, podle něj riziko podnikatelova útěku trvá.

Do vazby Pitra poslal pražský Vrchní soud poté, co policie uprchlého podnikatele začátkem dubna přivezla ze Švýcarska zpět do Česka. Ve švýcarském Svatém Mořici policisté objevili Pitra už v červenci 2010, podnikatel ale požádal v zemi o azyl.

Další soud Pitra čeká

Pitr byl v Česku nejprve odsouzen za podvody s daněmi, kterých se prý dopustil spolu s Miroslavem Provodem. Podle obžaloby muži vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. V roce 2006 soudy podnikateli uložily pětileté vězení. V dubnu však dosáhl zrušení tohoto rozsudku. Odvolací senát potvrdil jeho nárok na obnovu procesu ve většině případu.

Součástí dnešního rozhodnutí je jen jedna faktura ve výši zhruba šesti milionů korun, které se obnova procesu netýká. Podle dřívějšího vyjádření podnikatelova advokáta Jana Křivánka jde o fiktivní zakázku na reklamu pro hotel Orlík.

Ohledně dalších údajných daňových podvodů čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení.

Související