Obsadila uvolněné křeslo po Davidu Rathovi, který je vazebně stíhán kvůli přijetí úplatku. Moravčíková po zatčení Ratha kraj řídila jako pověřená hejtmanka. O jejím zvolení do funkce v pondělí rozhodli středočeští zastupitelé za ČSSD a KSČM. Opozice se jmenováním nesouhlasila.

"Chci vrátit důvěru veřejnosti v politiku Středočeského kraje," prohlásila Moravčíková. Přislíbila větší transparentnost výběrových řízení, jednání s Prahou o integraci dopravy nebo další modernizaci nemocnic. "Příští čtyři měsíce nesmí být pro kraj brzdou," dodala.

 

Zuzana Moravčíková

Datum a místo narození: 9. června 1957 v Jičíně

Vzdělání: Vysoká škola zemědělská v Brně

Současné funkce: hejtmanka Středočeského kraje (od 4. června 2012), členka zastupitelstva Středočeského kraje, členka zastupitelstva Kutné Hory.

Předchozí působení: v letech 1981 až 1987 pracovala v JZD Litomyšl se sídlem v Sedlištích, další čtyři roky pak v Agropodniku SZP Kutná Hora. Od roku 1992 byla deset let zaměstnána na Okresním úřadě Kutná Hora na pozemkovém úřadě a finančním referátu. Od června 2002 do srpna 2003 pracovala jako vedoucí oddělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a poté byla vedoucí majetkového oddělení Městského úřadu Kutná Hora. V říjnu 2008 byla zvolena středočeskou krajskou zastupitelkou a v listopadu se pak stala náměstkyní hejtmana. V zastupitelstvu Kutné Hory je od voleb v roce 2010.

Členství a funkce v politických stranách: členka ČSSD (od 1997), předsedkyně kutnohorské ČSSD.

Rodina: vdaná, má dvě dospělé děti; od roku 1985 žije s rodinou v Kutné Hoře.

Opozici ale nepřesvědčila. Například zastupitel za ODS a slánský starosta Ivo Rubík uvedl, že mu Moravčíková byla dosud sympatická, ale na dnešním jednání zastupitelstva podle něj svým přístupem k podnětům ODS prokázala, že je s Rathem "provázána pupeční šňůrou". "Proto budu hlasovat proti vašemu zvolení a nebudete mojí hejtmankou," dodal.

Opoziční zastupitelé v rozpravě kritizovali krajskou radu za to, že odmítla vyvodit odpovědnost za Rathovu úplatkářskou aféru. "Není to selhání jednotlivce," míní zastupitel Jan Skopeček (ODS). Kritizoval i radní, kteří se Rathovi ve volebním období nedokázali postavit. Podle něj byla i Moravčíková součástí Rathovy "hlasovací mašinerie".

"Čekal jsem trochu jiný nástup. Že se třeba někdo omluví za Davida Ratha," uzavřel Skopeček.

Jsem jiná než Rath, hájí se nová hejtmanka

Zastupitelé za ČSSD se před jednáním shodli, že radní nemusejí odstupovat ani dávat své funkce k dispozici. Návrh na odvolání krajské rady podaný opozicí nenašel dostatečnou podporu.

"Jsem úplně jiná než David Rath. Jsem týmový hráč a chci jednat i s opozicí," prohlásila v rozpravě Moravčíková. Slíbila, že jí nabídne místa ve výběrových komisích rozhodujících o důležitých krajských zakázkách. Opoziční zastupitele ale nepřesvědčila.

Aktuálním vývojem ve Středočeském kraji se bude v úterý zabývat vedení sociální demokracie. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že na zasedání politického grémia pozval předsedu krajské ČSSD Richarda Dolejše. Informovat by měl o tom, jakým způsobem budou středočeští sociální demokraté postupovat při změnách kandidátní listiny a při výběru nového lídra pro krajské volby.

Sobotka soudí, že by změny na kandidátní listině měly být provedeny co nejrychleji. Vedení strany se bude také zabývat možností svolat krajskou konferenci. "Já osobně bych to pokládal za vhodné," dodal.

Související