Náměstek ministra obrany pro obranné akvizice Rudolf Blažek nezískal ani po více než roce ve funkci bezpečnostní prověrku. Blažek podle loni v únoru požádal o udělení prověrky na stupeň "tajné", Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ji ale stále neudělil, jak zjistil server Česká pozice. Standardní prověřování přitom na tento stupeň trvá půl roku.

Rudolf Blažek

vystudoval právnickou fakultu


do ledna 1992  ředitel pobočky Pinkertonovy společnosti v ČSFR

 
od roku 1995 člen Občanské demokratické strany


1992 - 30.4.1997 ředitel Městské policie hlavního města Prahy


1998 - 2010   člen rady hl.m.Prahy


2002 - 2010  náměstek primátora hl.m.Prahy


od 1.3.2011 náměstek ministra obrany pro vyzbrojování

Server s odvoláním nejmenovaný zdroj napsal, že pokud Blažek prověrku nezíská, z ministerstva obrany odejde. Údajně se tak může stát "v řádu několika příštích dnů". Blažek se podle informací serveru k situaci nevyjádřil.

Podle mluvčího obrany Jana Pejška je podmínkou pro výkon funkce náměstka platná prověrka nebo zahájené bezpečnostní řízení k jejímu udělení. Blažek se při projednávání utajovaných skutečností musí nechávat zastupovat. Z pozice náměstka pro obranné akvizice Blažek zodpovídá za nákupy vojenské techniky.

Jako náměstek primátora byl mimo jiné zodpovědný za předražený projekt Opencard, který ještě než začal "vydělávat", spolknul téměř 900 milionů korun.

Opencard byla také předmětem vnitrostranického boje mezi Blažkem jako náměstkem a Pavlem Bémem, tehdejším primátorem, o post lídra pražské ODS. Bém ho označoval za hlavního viníka celé kauzy, Blažek naopak za spoluzodpovědné označil i město, příslušný odbor informatiky nebo dodavatele.

Na podzim 2011 odešel z funkce předsedy pražských zastupitelů, poté, co jej jako relikt staré pražské ODS chtěl odvolat primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Související