Stovky astronomů, ale i amatérských pozorovatelů sledovaly přechod Venuše přes sluneční kotouč. Vzácný astronomický jev začal krátce po půlnoci SELČ a jeho první fázi sledovali lidé ve na americkém kontinentu, kde se blížil západ Slunce, i ve východní Asii, kde byl přechod Venuše viditelný po rozednění. Celý jev trval 6 hodin a 40 minut.

V Mexiku se před hvězdárnami tvořily fronty lidí zvědavých na astronomické divadlo, které bude znovu k vidění až za 105 let. Už dvě hodiny před začátkem přechodu Venuše se u observatoře v mexické metropoli shromáždilo více než sto zájemců o pozorování jevu.

 

Astronomové se chystají využít nejmodernější techniku ke zdokumentování vzácného jevu. Americký astronaut Don Pettit na palubě Mezinárodní vesmírné stanice slíbil přechod Venuše nafotit z oběžné dráhy a snímky poslat na internet.

Pozorovatelé při sledování přechodu Venuše viděli na pravém horním okraji Slunce malý tmavý kotouček, který se zvolna posouval přes sluneční disk. K pozorování byly však nutné bezpečné filtry, které ochrání zrak.

Časně ráno bylo možné úkaz pozorovat i v Česku. Slunce zde vyšlo několik minut před pátou hodinou, jev skončil v 6:55.