Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana, který se zodpovídal za pomalování předvolebních plakátů politiků, má namířeno znovu k soudu. Zachránit ho může jako u předchozího trestu jen zásah Nejvyššího soudu.

Státní zástupce Jaroslav Kouřil jej tento týden obžaloval za vyhýbání se nástupu do vězení. Učinil tak přesto, že Nejvyšší soud stále nerozhodl o stížnosti, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti. Za vyhýbání se vězení Smetanovi hrozí až tři roky za mřížemi.

"Obžalobu kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání jsem podal k olomouckému okresnímu soudu v úterý. Jinou možnost jsem ani neměl. V úvahu připadalo ještě zastavení trestního stíhání, ale na zastavení to nebylo," uvedl žalobce Kouřil. "O tom, že se vyhýbal nástupu do vězení, není pochyb," podotkl.

Smetanu poslal olomoucký okresní soud za pomalování předvolebních plakátů do vězení na 100 dnů. Muž sice zaplatil škodu, kterou pokreslením způsobil, odmítl však vykonat nařízené obecně prospěšné práce. Soudkyně ho proto poslala do vězení, kam měl nastoupit na konci března. Neučinil tak, ale policii se nakonec asi po měsíci sám vydal.

Před soudem bude muset vysvětlit, proč do věznice nepřišel v termínu. Smetana to již dříve odůvodňoval tím, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal. Tvrdí, že volební inzerce je jen komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý také jako volič touto cestou komunikoval.

Na cestě k soudu jej však může zastavit verdikt Nejvyššího soudu, který bude rozhodovat o stížnosti ministra Jiřího Pospíšila (ODS). Počítá s tím i žalobce Kouřil.

"Bude se muset vyčkat na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Pokud bude nějakým způsobem korigovat původní rozhodnutí, určitým způsobem k tomu budeme muset přistoupit i my," řekl státní zástupce.

Kdyby Nejvyšší soud například rozhodl, že muž do vězení nepatří, zřejmě by se za vyhýbání vězení nezodpovídal. Mluvčí Nejvyššího soudu Pavel Knötig oznámil, že senát o stížnosti ministra rozhodne během jednoho až dvou měsíců.