Pražským policistům se loni při kontrolách cizinců dařilo. Za přestupky typu chybějících dokladů od nich vybrali pokuty za více než pět milionů. Ne všechny peníze však obratem putovaly do státního rozpočtu. Podle zjištění týdeníku Ekonom musela policie pokuty za zhruba půl milionu korun vracet.

Důvod může znít poněkud absurdně: pokuty vybírali policisté, kteří na to nemají právo. „Podle zákona o pobytu cizinců může pokuty vybírat pouze cizinecká policie. V případě, kdy tak učinily příslušníci jiných útvarů, zahájili jsme přezkumné řízení, které vedlo k vrácení vybraných částek,“ vysvětluje mluvčí Krajského ředitelství policie v Praze Andrea Zoulová.

Jinými slovy, pokud dopravní nebo pořádkový policista narazí na cizince, který má prošlý pas, může učinit jediné: přivolat si hlídku cizinecké policie, aby to za něj vyřešila. A případů, kdy pražská policie toto nařízení ignorovala, bylo loni hned 320.

Policejní Kocourkov

Nad situací přitom „mimo záznam“ kroutí hlavou i někteří policisté. „Je to jako v Kocourkově – jedna hlídka si musí zavolat druhou, aby mohla někoho pokutovat. Takže pokutu za pár stovek řeší nakonec čtyři policisté,“ glosuje situaci jeden z pražských vyšetřovatelů. Podle něj přitom takováto praxe odporuje nejenom zdravému rozumu, ale i právu. „Máme tady zákon o Policii České republiky, kde se hned v úvodě píše, že policie je jednotný sbor. Pak někdo vymyslí druhý zákon, který to popře a nikomu to v tomhle státě nevadí,“ dodává.

Situace kolem výběru pokut rozhodně nevadí Policejnímu prezidiu ani vedení cizinecké policie. „Ředitelství služby cizinecké policie se zákonnou úpravou souhlasí a nechystá v tomto ohledu žádné námitky. Podle nás by měla být zachována praxe, že přestupky spáchané podle zákona o pobytu cizinců smí řešit pouze cizinecká policie,“ konstatuje její mluvčí Kateřina Rendlová.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.