Akademie věd začala kritizovat nový zákon o veřejných zakázkách. Vědcům vadí, že prakticky nemohou objednat unikátní přístroje, které vyrábí jen jediná společnost, informoval Radiožurnál. Zákon totiž tendry s jedním účastníkem automaticky ruší.

Například Fyzikální ústav si nedávno zakoupil zařízení NanoESCA – kombinovaný mikroskop, jenž má jediného výrobce. Naštěstí pro vědce, tendr ústav stihl provést ještě před letošním dubnem, kdy začal zákon platit. Jinde si teď s podobnými zakázkami lámou hlavu.

"Kupujete-li standardní výrobek na trhu, tak uděláte soutěž, přihlásí se vám třeba 20 výrobců. Ale v případě velkých infrastruktur to může být docela smrtelné, protože to jsou tak unikátní záležitosti, že to řešit standardním způsobem nejde," řekl Radiožurnálu předseda akademie Jiří Drahoš s tím, že se pokusí vyvinout na vládu nátlak.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.