Pátek svatého Medarda je zatažený, občas se objeví přeháňky, kterých bude k večeru přibývat. Večer místy i zabouří, na Moravě a ve Slezsku meteorologové varují před ojedinělými silnými bouřkami. Teploty během dne dosáhnou mezi 20 a 26 stupni.

O tomto víkendu bude převládat velká oblačnost, místy déšť nebo přeháňky, denní maxima se budou pohybovat jen těsně nad 20 stupni. V sobotu má být polojasno s občasnými přeháňkami, neděle pak bude zataženější s deštěm a ojediněle i bouřkami.

"Komu nevadí, že může i zmoknout, může o víkendu vyrazit do přírody nebo na hory,  na turistiku nebude příliš horko. Pro ostatní  bude lepší zůstat doma pod střechou," radí meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu František Šopko.

Medardovská pranostika se podle Šopka z větší části naplní, nejbližší dny až do příštího čtvrtka budou spíše deštivé s odpoledními  teplotami kolem 20 stupňů, koncem příštího týdne se oteplí. V dalším týdnu se zřejmě opět vyskytnou významnější srážky.

Podle meteorologa Stanislava Racka se "medardovské" počasí obvykle opravdu vyznačuje přílivem chladnějšího a vlhkého vzduchu. Zároveň se mohou vyskytovat i ranní přízemní mrazíky.

Kromě známé Medardovy kápě se k 8. červnu váže i pranostika o tom, že když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst, nebo také přísloví, že po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí.

Související