Základní střet v EU je nyní o to, zda povolit, či naopak utáhnout "integrační šrouby". Mnozí považují za východisko vrátit se před Maastricht, ponechat Evropu jen jako zónu volného obchodu bez politické integrace.

Takový názor prosazuje guru českých euroskeptiků Václav Klaus. Obávám se ale, že by ta zpátečka neskončila před Maastrichtem, ta by totiž vedla k dalším krokům, ochranářským opatřením, odstupem od Schengenu, odstupem od volného pohybu pracovních sil. Jestli ale v něčem s euroskeptiky souhlasím, tak v tom, že v Evropě chybí demokratický mechanismus, jak to všechno rozhodnout. Je tu velké nebezpečí, že se nedohodneme na východisku.

Sám naznačujete, jak se dnes velmi liší vaše názory od názorů prezidenta Klause. Ani se nechce věřit, že jste kdysi byli v jedné vládě a v jedné politické straně.

Možná to bylo tím, že se tehdy řešily úplně jiné otázky - co se má privatizovat, že se má nějak snížit zapojení státu do ekonomiky.

Chcete říci, že váš rozdílný pohled na uspořádání Evropy neměl tehdy šanci "probublat"?

Spojoval nás liberální pohled na ekonomiku, o zahraniční politice se tehdy ještě tolik nemluvilo, byť vím, že Klaus jen s určitým skřípěním zubů přijal orientaci na NATO a zejména EU.

Vás dva zásadním způsobem rozdělil před 15 lety takzvaný sarajevský atentát, rozštěpení ODS kvůli údajnému nelegálnímu financování. To byl pro vás asi onen bod zlomu?

To byl samozřejmě také bod zlomu, ale já Klausovu politiku dělím především na tu před opoziční smlouvou (rok 1998 - pozn. red.) a po této smlouvě. To, že dnes Klaus podporuje v prezidentské kandidatuře Miloše Zemana, je pro mě symptomatické. Pokud se to povede, je to historické dokončení opoziční smlouvy. Mimochodem, já si myslím, že Zeman má velmi slušnou šanci se na Hrad dostat. Z toho všeho bohužel vychází asi nejlépe. Jaké ideje dnes zhmotňuje třeba Jan Fischer, to fakt netuším. On a řada dalších kandidátů jsou pro mě naprosto nečitelní.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Měli byste si dnes s Klausem vůbec co říci?

 

Tak pozor, já si ho i přesto nesmírně vážím za to, jak se kdysi rval o ekonomickou transformaci, jak se vzpíral třetím cestám. Klaus má řadu předností, které ho udržely u moci. On každopádně vyvolává respekt i u těch lidí, kteří s ním nesouhlasí. Má strašně silné nasazení, a to je i nutná podmínka, aby měl sedm životů a přežil všechny klinické smrti.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 7. června, nebo pod odkazem níže:

 

banner 2

 

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.