V poutech skončili jeden příslušník a jeden občanský zaměstnanec vězeňské služby. „Nenasvědčuje nic tomu, že by měl být rozšířen okruh zadržených lidí v tomto případu,“ řekla Sandorová.

Utajovaná akce se jmenovala Sklepmistr a podle mluvčí GIBS zřejmě obě osoby jsou stále zaměstnanci vězeňské služby. "Nemám informaci, zda si už osoby vyslechly obvinění. Do té doby nemůže jejich nadřízení dělat personální změny," konstatovala mluvčí.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se jedná o velké pochybení zadržených pracovníků vězeňské služby. "Ty osoby jsou označeny a probíhá s nimi trestní řízení. Budou potrestáni kázeňsky, pravděpodobně i trestněprávně," řekl Pospíšil v České televizi.

Mezi vyšetřovanými není odvolaná ředitelka odboru informatiky vězeňské služby Lenka Stupková.

Fotografie Ratha z věznice v Litoměřicích zveřejnil minulou sobotu deník Blesk. V úterý přidal i snímky dalších sedmi lidí, kteří jsou v kauze obviněni.

Rath je obviněn z přijetí úplatku. Soud ho poslal do vazební věznice z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti či utéct. Policisté poslance zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun.

Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Rath obvinění odmítá. Hrozí mu až dvanáctileté vězení.

Související