Když obviněný poslanec David Rath nastoupil do vazební věznice v Litoměřicích, musel povinně absolvovat fotografování. Klasický "trojsnímek" známý z detektivek, v němž je pachatel zobrazen z levého a pravého profilu a zepředu, se následně 2. června objevil v deníku Blesk.

A o tři dny později bulvární list otiskl třídílné fotografie dalších spoluobviněných.

Generální inspekce policejních sborů (GIBS) po týdenním šetření ukázala prstem na jednoho z příslušníků z pracovníků věznice Oráčov na Rakovnicku. Akce Sklepmistr zároveň odhalila dalšího z pracovníků věznice, který si snímky a další data v kauze Rath stáhl.

Ty se na veřejnost zatím nedostaly.

"Při prohlídkách prostor ve Věznici Oráčov byly zajištěny důkazní materiály. Následně 10. června vedly k zahájení trestního stíhání praporčíka Vězeňské služby ČR, který se dopustil neoprávněného přístupu k počítačovému systému a zároveň zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Dozorce přitom Blesku nabídl fotografie sám a list je za 5 000 korun koupil. Peníze detektivové při akci našli.

Další únik zastaven

Praporčík nebyl jediným zaměstnancem vězeňské služby, který při akci v sítích inspekce uvízl. K fotografiím a dalším osobním údajům z kauzy Rath se dostal ještě další pracovník Oráčova. 

"Tyto neoprávněně získané materiály se podařily pracovníkům inspekce zajistit, čímž s největší pravděpodobností došlo ke zmaření dalšího úniku a zneužití dat," doplnila Sandorová.

Ředitel: Příslušník je mimo službu

Ředitel Věznice Oráčov Pavel Třasák serveru IHNED.cz potvrdil, že za únik fotografií mohou jeho lidé. "Příslušníka jsem zatím postavil mimo službu. Víc to komentovat nechci, věc je v šetření," konstatoval.

Vězeňská služba už udělala opatření, aby podobným únikům informací zamezila.

Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku údajně za zmanipulovanou zakázku zámku Buštěhrad. Peníze si odnesl v polovině května z domu svých přátel - tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a poradce Petra Kotta - v Rudné u Prahy.  Rath obvinění odmítá. Hrozí mu až dvanáctileté vězení.

Spolu s Rathem je obviněno dalších 7 lidí.

Související