Sociální demokracie chce rozsáhlou debatou ve sněmovně oddalovat hlasování o vládním návrhu vyrovnání státu s církvemi, dokud od něj kabinet neustoupí, řekl na úterní tiskové konferenci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Rozhodla se tak proto, že koalice podle ČSSD neudělala ani jediný pokus, aby se seriózně dohodla s opozicí na politickém kompromisu.

Návrh je podle Sobotky nespravedlivý vůči těm, kterým byly majetkové křivdy vyrovnávány v minulých letech, protože prý církve zvýhodňuje. V konečném důsledku nikdo neví, jaký majetek bude vydáván a zda po právu. Podle předsedy ČSSD existují možnosti, že se bude církvím vracet majetek, který nikdy nevlastnily.

"Náš poslanecký klub v žádném případě takovouto podobu majetkového narovnání s církvemi v Poslanecké sněmovně, a předpokládám, že i na půdě Senátu, nepodpoří," zdůraznil.

Jednou z možností, jak lze přijetí zákona zdržovat, je podle předsedy klubu sociálnědemokratických poslanců Jeronýma Tejce vetovat projednávání návrhu zákonů ve třetím čtení, tedy před závěrečným hlasováním po 14:00 ve středu a v pátek.

"Pro to bychom měli mít dostatečné prostředky, protože tam to vetování je možné provést na základě veta dvou poslaneckých klubů," uvedl.

"A myslím, že bude dobře, když tady každou středu a pátek dopoledne se sejdeme a budeme o těch církevních restitucích hovořit, dokud budou argumenty pro a proti," uvedl Tejc.

Bude tak podle něj na koaličních poslancích, zda budou chtít ve sněmovně trávit středy a pátky i na začátku července, nebo zda je lepší se dohodnout s opozicí na úpravě zákona.

Související