Proč by senioři v 21. století neměli umět s počítačem? Martin Novák si tuhle otázku položil před dvěma lety a rozhodl se, že je nesmysl, aby se starší lidé učili ovládat složité funkce počítače. Mnohem jednodušší je to obrátit: naučit počítač přizpůsobit se jim.

Se spolužáky z brněnské Masarykovy univerzity vyvinul systém, v němž senioři ovládají počítač jedním kliknutím myši (či dotekem na displej) na velké grafické ikony, které zabírají téměř celý monitor. Obrazovka tak na první pohled připomíná školní tabuli, kde je vše popsáno velkými písmeny a jednoduchými symboly a obrázky.

"Především se ale nemusíte prokousávat množstvím funkcí a oken, nemusíte řešit žádná nastavení. Vše je už udělané tak, aby to fungovalo samo," říká Novák.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.