Advokát lobbisty Romana Janouška Vít Široký začal vyjednávat o odškodnění pro ženu, kterou jeho klient podle policie srazil v opilosti. Právníkovi poškozené Vietnamky Josefu Lžičařovi zaslal první návrh, který podle jeho slov odpovídá několikanásobku částky, kterou stanovili lékaři. Ve čtvrtek to potvrdili oba právníci.

Josef Lžičař potvrdil, že má od středečního večera návrh na odškodnění od obhájce Janouška Víta Širokého, odmítl ale upřesnit, kolik lobbista nabízí.

"Musím s tím seznámit klientku a pak začneme vyjednávat," řekl Lžičař. Samotné bodové hodnocení z motolské nemocnice podle něj zřejmě není konečné, protože sražená žena chodí na další vyšetření.

Vít Široký také nechtěl výši nabídky upřesnit, podle něj se bude návrh ještě doplňovat. Uvedl pouze, že se jedná o sumu přesahující lékařské hodnocení.

"Je to několikanásobek," řekl Široký. Následovat by podle jeho slov měla schůzka s protistranou a vyjednávání o konečné částce. Široký již dříve uvedl, že bodové ohodnocení bude respektovat a hodlá jej násobně zvýšit.

Janoušek podle policie při jízdě 23. března v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce.

Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, lobbista ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policisté jej dostihli, při dechové zkoušce mu naměřili přes 2,2 promile alkoholu.

Janouškovi hrozí až 10 let

Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení. V případu zbývá vyslechnout ještě dva svědky, poté by se měla provést rekonstrukce činu.

Postup policistů po nehodě vyvolal kritiku. Vedení pražské policie za chyby potrestalo čtyři policisty snížením platu a jednomu udělilo napomenutí. Šéf pražské policie Martin Vondrášek kvůli tomu zahájil v dubnu se sedmi policisty kázeňské řízení. U zbývajících dvou nadřízení od uložení kázeňského trestu upustili.