Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) odmítá, že by porušila zákon. Ve čtvrtek poslala ČTK vůbec první vyjádření ke kauze nákupu letounů CASA.

"Detaily policejní žádosti zatím stále neznám, a proto ani nevím, co přesně policie tvrdí. Rovněž nemám k dispozici materiál, který jsem tehdy předkládala do vlády, takže se nemohu vyjadřovat k detailům z jeho obsahu," uvedla Parkanová.

"Co se týče cenového posudku, je pravdou, že jsme o něj ministerstvo financí požádali. Nebyla to však naše povinnost, stejně jako nebyla povinnost ministerstva financí nám vyhovět," hájí se bývalá ministryně obrany Topolánkovy vlády.

Detektivové ji viní z toho, že připravila stát o 658 milionů korun. Tím, že při nákupu letounů CASA nezadala znalecký posudek na cenu letounů.

"Byl to pouze jeden z kroků, kterým jsme se chtěli ujistit, že naše vlastní hodnocení ceny, které zpracovávala sekce vyzbrojování, odpovídá realitě. O skutečnosti, že nám ministerstvo financí nevyhoví, jsme byli vyrozuměni až po jednání vlády, které mě pověřilo nákup uskutečnit," napsala Parkanová.

Bývalá ministryně odmítá, že by zákon přikazoval zadání posudku. "Povinnost zadání externího posouzení ceny nevyplývá z žádného právního předpisu a náš postup byl pouze snahou cenu si prověřit nad rámec platných předpisů."

Podle vedení ČSSD by Parkanová měla rezignovat na funkci místopředsedkyně sněmovny, a pokud by kauza došla až k soudu, i na poslanecký mandát. "K výzvám k odstoupení se zatím nebudu vyjadřovat," uvedla Parkanová ve svém prohlášení.

Kalousek: Je to policejní zvůle

Kalousek ve čtvrtek novinářům řekl, že odůvodnění chybějícím nezávislým posudkem na nákup letounů CASA se dá přirovnat k obvinění z čarodějnictví.

Otázku, zda bylo nutné k nákupu pořídit posudek, by podle něj měli analyzovat právníci. Sám si myslí, že Parkanová postupovala podle praxe běžné v armádě, na ministerstvu vnitra a ve zpravodajských službách.

TOP 09 se za svou členku postavila již ve středu, stejně jako ODS a VV však čeká na doporučení mandátového a imunitního výboru. Jeho členové se žádostí o vydání Parkanové budou zabývat ve středu.

Sobotka: Odejít by měl i Nečas s Kalouskem

Předseda ČSSD Sobotka ve čtvrtek uvedl, že pokud Parkanová odejde kvůli nákupu z politiky, mělo by ji následovat šest současných ministrů, kteří byli i ve vládě Mirka Topolánka hlasující o obchodu. Jde například o premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

"Není možné, aby se šest členů hlasujících pro nákup CASA tvářilo, že s tím nemají nic společného," uvedl Sobotka.

Ministerstvo obrany dnes uvedlo, že na nákup letounů CASA vypracovalo marketinkovou studii. V případě zakázek, u kterých je využita výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek, prý marketingovou studii či studii proveditelnosti provádí a provádělo standardně. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek také uvedl, že obrana už policii předala dokumenty k případu.

Související