Už jedenadvacet let dělají obcím starosti pozemky, které jsou zablokovány pro možnou restituci církvím. Nemohou je totiž prodat nebo s nimi jinak manipulovat. 

"Velký problém je s věcným břemenem, které se například váže na vybudování kanalizace přes tyto pozemky. Je velmi složité s tímto majetkem nějak operovat," potvrzuje předseda katastrálního úřadu Karel Večeře.

Jde o bezmála padesát tisíc hektarů půdy. Například na Znojemsku zákon blokuje skoro dvacet hektarů vinic. Na Chebsku je pro církev připraveno přes dva tisíce hektarů polností. K břemenem zatíženému majetku patří i chmelnice, nejvíc na Lounsku.

"Pozemky jsou blokovány od roku 1991. Pokud by prošel zákon o církevních restitucích musela by daná církev dokazovat, že jí majetek opravdu patří," řekla Monika Vývodová z České biskupské konference, která sdružuje biskupy v Česku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.