Pražský městský soud začal projednávat obnovu řízení v kauze daňových deliktů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda z roku 1994. Kontroverzní podnikatel Pitr, který se nachází ve věznici v Českých Budějovicích, požádal soud o konání procesu v jeho nepřítomnosti. Druhý dříve odsouzený, Provod, naopak k soudu přišel.

Soudy mužům za podvody na daních vyměřily již v roce 2006 po pěti letech vězení, letos ale definitivně rozsudek zrušily. Povolily obnovu procesu, protože se objevily nové zásadní důkazy. Na začátku jednání se strany shodly, že není nutné konat celé líčení znovu od začátku. Nyní se čtou protokoly z minulého jednání.

Za nové důkazy označil soud při rozhodování o obnově řízení několik znaleckých posudků. Byly zpracovány na základě části účetnictví, která vyšla najevo až po pravomocném rozsudku.

Podle obžaloby oba podnikatelé vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr vždycky tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

V kauze daňových deliktů byli Pitr a Provod obviněni a souzeni se třemi dalšími muži - Jiřím Syrovátkou, Milanem Jungrem a Vratislavem Romanovským. Syrovátka dostal také pětiletý trest, uprchlý Romanovský šest let vězení a advokát Junger podmínku.

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska, jelikož stáhl tamní žádost o azyl. Pražský vrchní soud ho poslal do vazby. Nyní je ve vazební věznici v Českých Budějovicích.

Už počátkem června dostal kontroverzní podnikatel nepravomocný tříletý trest vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Podle soudu tak vznikla Agrocreditu škoda přes 700 milionů korun.