Loni se prudce zvýšil počet Čechů, kteří jsou v zahraničí ve vazbě, nebo byli odsouzeni do vězení. Zatímco v roce 2010 bylo vězněno 662 lidí, loni to bylo už 1034. Výrazně narostly také případy drogových kauz, uvedlo v pondělí ministerstvo zahraničničí před zahájením turistické sezony.

Poslední roky také neustále přibývá lidí, kteří se na cestách stali obětí trestné činnosti - loni to bylo 1040 Čechů, předloni o 31 méně.

Ministerstvo ve svých každoročních statistikách vychází jen z údajů, které mu odevzdají konzulové v jednotlivých zemích. Reálná čísla tak budou vyšší.

Lidé se trestných činů dopouštějí někdy i nevědomky, upozornila Jana Reinišová, vrchní ředitelka odboru, pod který spadá právní a konzulární sekce. "Utrhnou třeba nějaké vzácné chráněné rostliny nebo vyloví z moře něco, co je zakázané, a pak může být problém," řekla Reinišová.

K 31. prosinci 2011 evidoval nejvíc případů zadržených nebo vězněných lidí zastupitelský úřad v Londýně, a to 141. Následuje mnichovská úřadovna českých konzulů, kteří jich zaznamenali 134. Na třetí příčce je Madrid se 105 případy.

Za pašování, nedovolenou výrobu nebo držení omamných látek bylo loni vězněno nebo ve vazbě celkem 134 českých občanů, v roce předchozím to bylo 119.

"Zejména mě překvapuje, kolik lidí si stále troufne pašovat drogy i v zemích, které za to mají velmi vysoké tresty a špatné podmínky ve vězení," uvedla Reinišová.

Nejvíc českých občanů ve vězení nebo vazbě za drogy - a to 20 - zaznamenal k loňskému 31. prosinci zastupitelský úřad v Madridu. Následuje peruánská Lima se 17, pak Berlín s 15 případy a na čtvrté pozici je Řím, kde se eviduje 11 vězněných Čechů.

Diplomacie upozorňuje, aby lidé v žádném případě nereagovali na žádosti neznámých osob o doručení zavazadel či jiných zásilek při cestách, zejména z Latinské Ameriky.

Ministerstvo uvedlo, že od začátku letošního roku evidují čeští konzulové již dalších 17 nových případů omezení osobní svobody v souvislosti s drogami.

Související