Nejzadluženějším z poslanců, kteří dosud podali do sněmovny majetková přiznání za minulý rok, je stíhaný Otto Chaloupka (VV). Zákonodárce, jehož parlament zbavil imunity kvůli podezření z korupce, přiznal hypotéku a úvěr celkem za 4,46 milionu korun, přičemž prodal automobil za 70 tisíc korun.

Vysokou půjčku, 4,2 milionu korun, uvedl i Jan Vidím z ODS. Jde prý o rodinnou půjčku, od Jiřího Vidíma. Chaloupkův stranický kolega z Věcí veřejných, exministr školství Josef Dobeš zase sdělil, že splácí hypotéku a úvěr za 3,2 milionu korun.

Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09), o jejíž vydání k trestnímu stíhání policie žádá, napsala, že je spoludlužnicí úvěru s dcerou; zbývá doplatit asi 260 tisíc korun.

Do majetkových přiznání, která musejí podat do konce června, uvádějí poslanci i své příjmy. Například bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) si loni podnikáním přivydělala 1,66 milionu korun. Na dalších asi 97 tisíc s přišla v dozorčích radách Středočeských vodáren, Tepla Chomutov a společnosti Kultura a sport Chomutov.
Členství v dozorčích radách vyneslo 130 tisíc také Janu Burešovi (ODS), který působí ve Vodárnách a kanalizacích Karlovy Vary a v Ostrovské teplárenské.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) podle majetkového přiznání prodal hodinky – za 400 tisíc korun. Kromě nich se zbavil také auta, za které dostal 1,15 milionu. Koupil si však vůz o 200 tisíc korun dražší a investoval také dva miliony do koupě rodinného domu.

Čtyři malé plzně, čokoláda a knížka

Někteří zákonodárci přidali i soupis drobných darů. Poslankyně ODS Lenka Kohoutová tak sdělila, že loni v listopadu obdržela od platformy Byznys pro společnost čtyřikrát 0,33 Plzeňské pivo; USB disk 2 GB; 1 kilogram zrnkové kávy; alkohol tester a čokoládu značky Lindor. Mezi dárky jsou také kartáče, tužky, dekorativní figurky, dva kompaktní disky Evy Urbanové a knihy Čínský svět a Zahrádkáři v Čechách a na Moravě.

V minulosti se podobně rozepsali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a exministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Chalupa dodal soupis dárků loni. Patřil k nim plyšový medvídek Pú, cukrová homole, perníková figurka, plastový kanystr, deštník a různé lahve. Tošovský o rok dříve vyjmenoval například lahve různého alkoholu, obraz beduína, karikaturu, mapu Iráku, jantarovou misku, krůtu a sekyru.

Majetková přiznání prověřují po formální stránce členové mandátového a imunitního výboru. Nezkoumají ale, zda je politici sepsali pravdivě. Výbor za špatně napsané prohlášení sám dát pokutu nemůže. Pravomoc má na základě podnětu obecní úřad v místě poslancova bydliště. Případný postih může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Související