Pražský městský soud v pondělí zprostil obžaloby kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda v případu daňových deliktů z roku 1994. Oba muži dostali za podvody na daních v roce 2006 po pěti letech vězení, letos však s definitivní platností soudy rozsudek zrušily.

Podle verdiktu soudu nebylo "nade vší pochybnost" prokázáno, že jednání Pitra a Provoda bylo trestným činem. Obžalovaní sice uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH, nicméně nelze dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odečetl. Podle předsedy senátu Tomáše Durdíka tak není jisté, že odpočet opravdu uplatnili.

Soud připustil, že oběma výrazně pomohla změna trestního zákona. V současnosti totiž není trestný čin přípravy daňového podvodu.

Státní zástupci obou mužů se vzdali odvolání, státní zástupkyně si nicméně lhůtu na odvolání ponechala. Není tedy ještě vyloučeno, že se případ ještě dostane k vrchnímu soudu v Praze.

Miroslav Provod si část trestu odpykal a už loni varoval, že v případě osvobození bude žádat odškodnění.

"Přišel jsem o promoci syna a další důležité životní okamžiky. To nejde penězi zaplatit. Je mi padesát pět a včera jsem byl na pohřbu tchána. Těch let nemáme před sebou mnoho. Čím je člověk starší, tím má pro něj čas větší cenu," řekl loni na podzim v médiích.

Městský soud loni připustil obnovu procesu, neboť vyšly najevo nové zásadní důkazy. Tak soudce označil několik znaleckých posudků. Byly zpracovány na základě části účetnictví, která vyšla najevo až po pravomocném rozsudku. "Nejde jen o jiný úhel pohledu na informace z původního řízení, jde opravdu o nové skutečnosti," podotkl v minulosti soudce.

Muži podle obžaloby vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Pitrovi zůstává tříletý trest

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska, jelikož stáhl tamní žádost o azyl. Nyní je ve věznici v Českých Budějovicích a z jednání se omluvil. Provod, který si svůj trest již odpykal, k soudu přišel.

Proces se vrátil zpátky před městský soud kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala k Nejvyššímu soudu ve prospěch odsouzených bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Tomáši Pitrovi zůstává nepravomocný tříletý trest vězení, který mu v červnu soud vyměřil za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik, kterého se obnova řízení netýkala. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě.