Ústavní soud odmítl stížnost Davida Ratha proti trestnímu stíhání. Bez veřejného jednání o tom rozhodl senát se zpravodajkou Dagmar Lastoveckou.

Důvodem je zjevná neopodstatněnost návrhu a zároveň neoprávněnost navrhovatele, řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

David Rath ve stížnosti uplatnil řadu námitek, zejména vůči domovní prohlídce, vazbě a dalším okolnostem stíhání. "Ústavní soud však neshledal tvrzený zásah do ústavně zaručených práv stěžovatele," uvedla Pelcová.

Rathovým obhájcům vyčítá Ústavní soud, že se na něj obrátili dříve, než vyčerpali jiné zákonné prostředky - například stížnost proti uvalení vazby či proti zahájení stíhání.

"Ústavní stížnost byla podána předčasně," uznal Adam Černý, jeden z advokátů Davida Ratha. "Je to procesní rozhodnutí,"doplnil.

V "živých" případech odmítá Ústavní soud většinu podobných stížností.

Právníci Davida Ratha, kterého policie viní z přijetí sedmimilionového úplatku, avizovali také další ústavní stížnost. Chtějí, aby se soud vyslovil k některým právně nejasným otázkám, které kauza nastolila. Napadnou prý například proces Rathova vydávání sněmovnou nebo pořizování odposlechů.

Druhou stížnost Ústavní soud zatím neobdržel, informovala Pelcová.

Exhejtmana Davida Ratha zadrželi policisté v polovině května s krabicí od vína, v níž byl sedmimilionový úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Ze jeho přijetí hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Spolu s Rathem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Rathovi advokáti nepřestávají zpochybňovat postup policistů, žalobců i vazební stíhání.