Společnost IZIP žádá po ministerstvu zdravotnictví za vypovězení smluv na provozování systému elektronických zdravotních knížek 27,5 milionu korun.

Jde prý o zmařenou investici, kterou firma vložila do mezinárodního projektu epSOS. Uvedl to v úterý internetový deník Insider. Stát vyplacení peněz odmítá.

K zaplacení vyzval ministra zdravotnictví Leoše Hegera  z TOP 09 dopisem šéf IZIP Jiří Pašek. Podle něj se Heger dohodl s premiérem Petrem Nečasem a poté bylo veřejně oznámeno, že projekt IZIP skončí.

"Takový postup je velmi zvláštní, uvážíme-li, že v evropském systému epSOS koordinuje systémy elektronického zdravotnictví více než dvacet zemí," píše podle serveru Pašek.

Ministerstvo zdravotnictví však nic platit nehodlá, žádost považuje za neopodstatněnou, protože faktické propojení systému prý ještě nefunguje.

"IZIP v ČR nepředstavuje elektronické zdravotnictví, ale pouze jeden z mnoha projektů. Tento konkrétní podprojekt byl financován pouze VZP. Zastavení IZIP v žádném případě neovlivní rozvoj e-healh v ČR. Naopak, jeho pozastavení umožní rozvoj všem subjektům a umožní funkční propojení již stávajících systémů, na místo budováni gigantických datových úložišť, která jsou v praxi velmi těžko a složitě využitelná," sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

 

Související