Jih Čech ve středu odpoledne zasáhly velmi silné bouřky. Podle meteorologů nyní postupují z Prachaticka směrem na okresy Český Krumlov a České Budějovice. Bouřky pravděpodobně doprovodí krupobití a přívalový déšť, při kterém může napršet přes 50 milimetrů srážek za hodinu, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Další bouřky jsou podle něj v jižní části Středočeského kraje a na rozhraní Jihočeského kraje a Vysočiny, odkud postupují dál k východu.

V průběhu středy by i zbytek České republiky měly zasáhnout velmi silné bouřky, doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami a silnými nárazy větru.

Teploty přes 30 stupňů mohou lidem způsobit zdravotní problémy, varuje ČHMÚ.

"V místech zasažených přívalovými srážkami může dojít zejména na malých a středních tocích ojediněle k dosažení prvního nebo i druhého stupně povodňové aktivity," upozornili meteorologové. Rozvodněné potoky by mohly zaplavit sklepy a níže položená místa, hrozí také podemletí silnic.

Nebezpečný by mohl být i silný nárazový vítr. Lidé by si proto měli zajistit okna a dveře, odstranit či upevnit zahradní nábytek, zabezpečit skleníky a stavební jeřáby.

Pozor na dehydrataci

Výstraha platí i nadále také pro vysoké teploty, jež trvají už několik dní. Na celé Moravě do dnešního večera potrvá počasí s velmi vysokými teplotami až do 34 stupňů, lidem hrozí přehřátí a dehydratace organismu.

Nebezpečí hrozí zejména malým dětem, nemocným a starším lidem. Podle odborníků je nutné dodržovat pitný režim, na přímém slunci používat ochranné krémy, pokrývku hlavy i sluneční brýle a nenechávat děti ani zvířata na slunci.

Středa by měla být podle předpovědi oblačná až polojasná, postupně se ale od západu začnou vyskytovat přeháňky. Místy se mohou objevit i bouřky, které by mohly k večeru nabrat na síle. Na východě republiky bude spíše jasno a déšť by se měl vyskytnout jen ojediněle.

Teploty se v průběhu dne na východě našeho území vyšplhají až ke 34 stupňům, chladněji bude na západě, kde by se teplota měla pohybovat kolem 24 stupňů. Na zbytku území předpověď hlásí teploty mezi 26 a 30 stupni.

Příjemněji bude také na horách, teploty se ve výškách nad tisíc metrů čekají mírně nad 20 stupňů.

Občasný déšť a bouřky by měly pokračovat i v noci, čtvrtek bude převážně zatažený, na většině území se očekávají další přeháňky. Bouřky by přes den měly potrápit ještě jih a východ republiky, doprovázet je bude také silnější vítr.

Související