Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zlomil ve středu ve sněmovně při hlasování o odročení jednání o církevních restitucích hlasovací kartu.

Předsedající Lubomír Zaorálek (ČSSD) pak poslance nabádal, aby byli rozvážní. Kalousek dostal náhradní kartu, odklad schvalování restitucí do září nakonec opozice neprosadila.

Při prvním hlasování poslanci návrh Vladimíra Koníčka (KSČM) podpořili. K mikrofonu ale přišel Kalousek.

"Velmi prosím o prominutí, myslím si, že takový případ tady ještě nebyl. Nicméně byl jsem včas u svého hlasovacího zařízení a zlomila se mi hlasovací karta," řekl a pobavil tím sněmovnu.

Zaorálek podotkl, že situaci viděl na vlastní oči. "Tak jsem tu přímo živý svědek toho, že opravdu karta byla zlomena ve chvíli, kdy ji pan ministr strkal do toho otvoru," popisoval. Vyzval pak poslance, aby i při emocionálních hlasováních postupovali s rozvahou a karty neničili.

Hlasování se opakovalo, i podruhé opozice odklad schvalování restitucí prosadila. Rozhodnutí ale následně zpochybnila Lenka Kohoutová (ODS). Při třetím hlasování se koalici definitivně podařilo odročení zamítnout.

Související