Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) nakonec neletěl do Varšavy na čtvrteční čtvrtfinále fotbalového EURO 2012 mezi Českou republikou a Portugalskem vládním letounem Airbus, který si od vlády pronajala Fotbalová asociace České republiky (FAČR).

Člen Nečasovy vlády letěl charterovou linkou z Prahy přímo do polské metropole. "Odlet byl ve 13:50," řekl serveru IHNED.cz Dobešův mluvčí Jakub Žižka.

Ministr dopravy už ve středu poslal do redakce IHNED.cz fakturu s tím, že za cestu zaplatí 20 856 korun. Dobeš letěl společně s manželkou a pozvání na zápas prý obdržel od šéfa evropské fotbalové asociace UEFA Michela Platiniho.

Původně měl do Varšavy letět i ministr obrany Alexandr Vondra, večer ale svou účast zrušil. "Nakonec jsem se rozhodl této možnosti nevyužít. Nechci si v dnešní společenské atmosféře číst kritiku od těch novinářů, kteří za každou cenu na všechno hledí černě. Nemám zapotřebí poslouchat typické věty z našeho prostředí o tom, že ´on může, my ne´. Zůstanu v Praze a našim fotbalistům budu fandit u televize," sdělil ČTK Vondra.

Předtím za cestu zaplatit nechtěl. "To letadlo bude prázdné, všechno platí fotbalový svaz, občany to nebude stát nic," řekl ve středu odpoledne serveru IHNED.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Vondra původně plánoval využít času před začátkem utkání k jednání se svým polským protějškem Tomaszem Siemoniakem.

Pronájem airbusu schválila vláda v úterý. Ve středu odletěl z kbelské základny pro české fotbalisty do Vratislavi. Odtud pokračoval do Varšavy, kde ve čtvrtek sehrají čtvrtfinále. Podle pravidel UEFA musí být na místě den před utkáním.

Faktura ministra Dobeše

Faktura za let ministra Dobeše na EuroPak se vrátí zpět do Prahy, odkud s ním ve čtvrtek odletí ministr Dobeš s manželkou. "Může to znít paradoxně, ale je ekonomičtější, když nebude stát ve Varšavě," řekl redakci mluvčí ministerstva obrany.

Pejšek zatím neví, jestli v letadle nepoletí i další politici. "S definitivní platností budeme vědět, kdo bude letět, ve čtvrtek ráno."

Po čtvrtfinále se letadlo vrátí s národním týmem i Dobešovými zpět do Vratislavi, odkud bude pokračovat zpět do Prahy. Pokud ze šampionátu ve čtvrtek vypadnou, budou v něm sedět i čeští fotbalisté.

Možná poletí i Klaus

Vrcholné sportovní události má ve zvyku navštěvovat i prezident Václav Klaus. Prezident se již chystal navštívit poslední české utkání v základní skupině proti Polsku, nakonec do dějiště šampionátu ale neodcestoval. Českému rozhlasu pak řekl, že uvažuje o cestě na čtvrtfinále. "Jestli se to podaří zorganizovat, tak ano," řekl v neděli. Hrad ale ve čtvrtek na dotaz ČTK uvedl, že o prezidentově čtvrteční cestě do Polska zatím rozhodnuto není.

Související