Stát se chystá více hlídat stamilionové státní zakázky. Každý tendr, jehož hodnota se vyšplhá nad tuto hranici, teď má navíc schvalovat nový státní úřad pro veřejné zadávání.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský už píše zákon, který se vznikem nové kontrolní instituce počítá. Koncem srpna ho chce přinést kolegům na vládu. HN mají jeho pracovní verzi k dispozici.

Každá zakázka, která přesáhne 100 milionů korun (ještě se uvažuje o hranici 200 milionů korun), bude muset získat i pozitivní hodnocení od instituce, která má nyní nově shromažďovat informace o všech veřejných zakázkách.

V databázi bude možné vyčíst, která firma o zakázku žádá, jaká je její vlastnická struktura a hlavně, kdo jsou její subdodavatelské firmy a stejně jako u hlavního dodavatele, kdo je vlastní.

Třeba rekonstrukci buštěhradského zámku za více než 200 milionů, kvůli které teď sedí ve vazbě bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath, by nově musel posuzovat právě Úřad pro veřejné zadávání a měl by dokonce pravomoc zakázku nepustit.

“Každý, kdo by chtěl takovou zakázku zadat, by si musel nechat zadávací dokumentaci kontrasignovat vedením úřadu. Uvažuji o panelu expertů, který by jednotlivé tendry posuzoval,” sdělil HN ministr Jankovský.

Posudky pro větší kontrolu

U zakázek nad 300 milionů korun by navíc mohli úředníci nové instituce nechat vypracovat oponentní posudky. “Měly by hodnotit, nakolik je zakázka potřeba, jak je sepsaná a jestli neodporuje zákonu,” přiblížil Jankovský záměr ministerstva.

Nový úřad by mohl vzniknout už příští rok, podle toho, jak se k němu postaví vláda i sněmovna. Řídil by jej předseda, kterého by na návrh vlády jmenoval prezident. Funkční období by bylo šestileté, aby se nekrylo se čtyřletým volebním obdobím. Odvolat by jej mohl zase pouze prezident.

Měl by, stejně jako prezident NKÚ, nárok na plat, náhradu výdajů a odchodné. Zastupovali by jej dva místopředsedové, kteří by měli stejné výhody.

“Promyšlený systém kontroly zadávacího procesu by měl ucpat trhliny, které se tam dnes hojně vyskytují. Počítáme s automatickými sankcemi, takže podvádění nebo zatajování informací by se firmám vymstilo,” slibuje si od svého nápadu Jankovský.

Náklady na jeho vznik by prý nebyly vysoké, ministr počítá s tím, že jeho zaměstnance povolá z dosud existujících úřadů, které se zakázkami zabývají. Mělo by jich být přibližně osmdesát, píše se v pracovní verzi ministrova zákona.

 

V Česku se odhaduje, že veřejné zakázky ročně spolykají zhruba 650 miliard korun. Spodní hranice odhadu předražení zakázek, nejčastěji v oborech jako je stavebnictví, informační technologie, poradenství či právní služby, a toho kolik se na cestě nelegálně „ztratí“ v soukromých kapsách se pohybuje mezi deseti až dvaceti procenty.

Více o předražených státních zakázkách najdete v pátečních Hospodářských novinách.

ctete patek