Když si ministerstvo dopravy zjišťovalo, jak jsou dopravní odbory českých měst a jejich počítače připraveny na letní přechod na moderní software, zůstali úředníci v šoku: zjistili totiž, že v celé republice mají na odborech dopravy dohromady jen 9 strojů, které klíčovou změnu zvládnou.

Ministr Pavel Dobeš (LIDEM) tak musel dát bleskový příkaz: dejme radnicím ze svého 10 milionů korun a ať si co nejdříve hromadně vymění na odborech dopravy počítače.

„Na každou přepážku jsme uvolnili zhruba 9 700 korun,“ vypočítal ministerský mluvčí Martin Novák.

Účelová dotace by měla z velké části stačit na pořízení kvalitního počítače a ulevit tak zpravidla napnutým obecním rozpočtům. Obce případně doplatí maximálně jeden až dva tisíce korun.

Jde hlavně o čas. Pokud by úředníci nové stroje nedostali, čekaly by je už od července neřešitelné trable – zkolaboval by jim program, který eviduje všechna motorová vozidla. Řidiči by tak například nemohli přihlásit žádné nové auto či motocykl.

Takzvaný centrální registr vozidel totiž od začátku prázdnin poběží v úplně nové, datově náročné aplikaci a staré stroje by bezproblémový přechod na modernější software za 37 milionů korun vůbec nezvládly.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?